Ka plagosur me thikë kunatin, kosovari apelon kundër dëbimit nga Zvicra

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/03/2023

Një grindje familjare në prill 2019 përfundoi me përdorimin e një thike xhepi dhe me një krah të thyer. Autori 47-vjeçar është dënuar në shkurt të vitit 2022 nga Gjykata Penale e Luzernit me gjashtë vjet e tre muaj burgim, plus dhjetë vjet dëbim nga Zvicra për veprën penale tentativë vrasjeje, transmeton albinfo.ch. Kundër kësaj ai kishte ushtruar të drejtën e ankesës, në Gjykatën më të lartë, atë kantonale.

Kështu, Gjykata Kantonale ka shqyrtuar rastin të hënën. Në lëndën e procesit bëhet e ditur se i akuzuari kosovar ka jetuar këtu për 23 vjet, ka grua dhe vajza, punë të përhershme dhe nuk ka bërë delikte të tjera para dhe pas krimit të përmendur. Përballë gjykatës është ulur një burrë thellësisht i enduar, i cili që në fillim thotë: “Jo një herë, por njëqind herë kërkoj falje”.

Gjatë procesit të zhvilluar të hënën, gjyqtari kërkon të dijë nga i akuzuari përse kishte sulmuar kunatin e tij. Ai nuk ka përgjigje dhe thotë: “Më kujtohet ajo ditë, shkruan Luzerner Zeitung. Më vjen shumë keq, nuk ishte e nevojshme që diçka e tillë të ndodhte”.

Ndërsa, i pyetur se pse i kishte paguar kunatit shumën e dëmshpërblimit, ai tha: “Atë që të ngarkon, duhet ta paguash”. Dhe çfarë do të thotë për ju dëbimi nga vendi? “Për mua nuk ka asgjë më të keqe se të largohem nga familja dhe Zvicra”.

Në pledoajenë e saj, avokatja jep njohuri të mëtejshme për sjelljen e kosovarit. Me deklaratat e tij kontradiktore ka dashur të tregojë një version më të favorshëm për të. Ai kishte frikë nga dëbimi dhe humbja e familjes së tij, transmeton albinfo.ch. Ai kurrë nuk kishte ndërmend të kryente vrasje, vepra u bë në gjendje afekti.

Fakti që i akuzuari ka qenë “burrë shtëpie” për më shumë se dhjetë vjet dhe kështu i ka mundësuar gruas së tij të bëjë karrierë, nuk është vlerësuar nga të afërmit meshkuj, por përkundrazi, është kritikuar.

Sipas prokurorisë, viktima gjatë përleshjes ka përdorur duart dhe këmbët për t’u mbrojtur nga sulmuesi. Mbrojtja thekson: “Nuk janë konstatuar shenja të prerjeve në duar”. Lëndimet e tjera u shëruan shpejt dhe pa dëmtime të përhershme. Mbrojtësja vazhdon: “Nuk dua ta minimizoj aktin, dua ta klasifikoj në mënyrë të arsyeshme”. Ajo kërkon 14 muaj burg dhe heqje dorë nga masa e dëbimit të klientit të saj nga Zvicra.

Por prokurori i qëndron vendimit të gjykatës penale: “I akuzuari ka goditur me thikë viktimën pa paralajmërim, pra, goditja ka qenë e qëllimshme”. Nuk mund të identifikohej një motiv tjetër, i kuptueshëm i krimit, përcjell albinfo.ch. Pasojë e sulmit me thikë ishte thyerja e krahut, përndryshe do të kishte vazhduar.

Aktgjykimi do t’u dërgohet palëve./Albinfo.ch

TË FUNDIT
9 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
22 orë
Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin
2 ditë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
2 ditë
Katër motra bukuroshe shqiptare menaxhojnë një restorant në Zvicër
3 ditë
Ngjarje e rëndë në Lozan të Zvicrës- Shemben skelet e një ndërtese, lëndohen disa persona dyshohet se disa prej tyre janë kosovarë

ME TE LEXUARA

22 orë
Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin
9 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

LEXO MË SHUMË

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

greqi policia

Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

motrat zvicer Riverside Bistro

Katër motra bukuroshe shqiptare menaxhojnë një restorant në Zvicër

policia zvicer

Ngjarje e rëndë në Lozan të Zvicrës- Shemben skelet e një ndërtese, lëndohen disa persona dyshohet se disa prej tyre janë kosovarë

gjermania berlin

Gjermania vend emigracioni, DW: Një ndër çdo pesë banorë me origjinë nga jashtë

policia zvicer

Zvicrra arreston pesë shqiptarë, sekuestron 47 kilogramë kokainë

zvicer moisiu aleksandar

Projekti për sheshin, bustin dhe shtëpinë muze të Aleksandër Moisiu shkuan në duart e kryetarit të Morcotes-Zvicër

tabela targa zh

Targa “ZH 24” me numrin më të ulët është edhe më e shtrenjta

INFO

NA NDIQ