Kabineti i ministrit Lloga përgjigjet pas spekulimeve për dorëheqje

Picture of ina-online
ina-online

19/09/2023

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar sot se projektligji për amnisti i paraqitur nga Ministria e Drejtësisë është kthyer për koordinim të mëtejshëm me institucionet kompetente, ndërsa më herët në opinion dolën informacione se ky vendim nuk i ka pëlqyer ministrit të Drejtësisë Krenar Lloga, i cili u largua nga seanca dhe njoftoi dorëheqjen.

Nga zyra e ministrit kanë thënë për “Focus” se “nuk ka asnjë të vërtetë që ministri ka dhënë dorëheqje në seancën e Qeverisë”.

Ligji për amnisti është një projektligj i përgatitur nga Ministria e Drejtësisë. Sipas Ministrisë, bëhet fjalë për lehtësimin e situatës me mbipopullimin në institucionet penale.

Ligji nuk parashikon ulje dënimi për të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit 2017 në Kuvend. Amnistia nuk vlen për personat e dënuar për krime kundër shtetit, përfshirë krimin e kërcënimit terrorist të rendit kushtetues, për të cilin u dënuan të përfshirët në ngjarjet e 27 prillit.(INA)

TË FUNDIT
13 minuta
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
22 minuta
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut
24 minuta
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
26 minuta
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
37 minuta
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
LSDM: Biletat e klasës biznes të Mickoskit dhe ministrave në SHBA kushtuan 20 mijë euro
5 orë
Komunikacion i dendur në pikat kufitare “Bogorodicë” dhe “Tabanoc”
23 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
2 orë
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra
18 orë
Kallëzim penal kundër Drin Ahmetit dhe personave tjerë për keqpërdorime
1 ditë
Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë
4 orë
Taravari: BDI kurrë më s’do t’i fitojë zgjedhjet
22 orë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

LEXO MË SHUMË

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

ilire dauti

Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

INFO

NA NDIQ