Kacarska: Gjyqtarët duhet të përkushtohen për të rritur besimin e qytetarëve

INA
INA

20/12/2023

Kryetarja e Gjykatës kushtetuese Dobrilla Kacarska ka folur për gjendjen në sistemin gjyqësor. Ajo tha se perceptimi bazë ndërtohet nga vetë gjyqtarët. Sa më shpejt të gjykojnë, sa më cilësore dhe më profesionale të marrin vendime, qytetarët do ta shohin dhe besimi do të ishte shumë më i lartë.

Megjithatë, ajo shtoi se, kemi një situatë ku disa politikanë kanë kritika të ngathëta dhe të pabaza.

“Të gjitha këto së bashku çojnë në këtë besim të ulët në gjyqësor. Unë kam qenë gjyqtar në Gjykatën Penale për 34 vjet dhe nuk mbaj mend kur besimi ka qenë më i ulët se tani. Gjyqtarët duhet të angazhohen dhe t’i përkushtohen sa më shumë punës së tyre, tha gjyqtarja në një intervistë.

Ajo shtoi se është e kënaqur me funksionimin e Gjykatës Kushtetuese, edhe pse ajo nuk ishte e kompletuar me gjyqtarë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dokumente pasaporta

Qytetarët e Shkupit mund të kontrollojnë online nëse pasaporta e tyre është gati

Talat Xhaferi

Xhaferi në Samitin e Investimeve për Ballkanin Perëndimor të BERZH-it

Izet Mexhiti

Mexhiti mesazh Grubit: S’jemi derivat i Dik Martit dhe shtëpive të verdha

Taravari Gostivar

Halil Snopçe u caktua kryetar i shtabit zgjedhor të degës së ASH në Gostivar

Arben Taravari3

Taravari: Maqedonia një herë ka zgjedhur president në Kuvend, pse mos ta bëjmë sërish!

bdi kryesia

BDI e vetme apo bashkë Selën në zgjedhje, në lojë edhe emra tjerë?!

levizja-besa

Lëvizja BESA zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor (FOTO)

fatmirbytiqi

Bytyqi: Kjo qeveri është treguar me vepra e jo me fjalë

demiri-750x430-1

Ministri i Shëndetësisë për REL – Demiri: Nëse jam ministër pas zgjedhjeve kam plan për klinikat

INFO

NA NDIQ