Kacarska: Ndoshta dikujt i konvenon që Gjykata Kushtetuese të jetë në këtë gjendje

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/02/2022

Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, Dobrilla Kacarska sot sërish ka kritikuar bllokimin e Komisionit për Zgjedhje dhe Emërime në Kuvend, përcjell TV21. Kacarska ngre dyshimet se dikush dëshiron që Gjykata Kushtetuese të mos ketë funksionalitet të plot.

“Sjellja e tillë e deputetëve është me të vërtetë joserioze, gjegjësisht të mos e kuptojnë rolin e Gjykatës Kushtetuese. Kështu që kohës së fundit po ia parashtroj pyetjen vetes, mos ndoshta dikujt i konvenon që Gjykata Kushtetuese të mbetet në këtë situatë”, tha mes tjerash Kacarska.

Ndryshe, Gjykata Kushtetuese aktualisht funksionon me 5 gjyqtar, ndërsa për funksionimin e plotë nevojiten 9 gjyqtar. Zgjedhja e 4 gjyqtarëve është bllokuar në Komisionin për Zgjedhje dhe Emërime në Kuvend.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski shpalli kandidaturën për mandatin e dytë për president

Meliza Haradinaj

Ish-ministrja e Kosovës: Roli i Shqipërisë nuk ka qenë dobiprurës këto kohë për ne

Bujar Osmani

Bujar Osmani ‘thumbon’ Albin Kurtin: Kush prish marrëdhëniet me SHBA-të, i bën dëmin më të madh shqiptarëve

Presheva lugine

Kërkohet hapja e degës së gjuhës shqipe në Preshevë, dorëzohet shkresa në Universitetin e Beogradit

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

KRESHNIK-SPAHIU

Spahiu: Është koha që Shqipëria dhe Kosova të armatosen fuqishëm ushtarakisht

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

INFO

NA NDIQ