Kacarska: Nuk pajtohem me ndryshime të këtilla në Kodin Penal

Picture of INA
INA

08/09/2023

Kryetarja e Gjykatës Kushtetutese, Dobrilla Kacarska në pyetje të gazetarëve u shpreh se është e habitur me miratimin e këtyre ndryshimeve në Kodin Penal.

“Asapak nuk kam qenë në dijeni për këto ndryshime. Si gjykatëse me përvojë mund të them se nuk pajtohem me ndryshime të këtilla në Kodin penal, posaçërisht për vepra penale të këtilla”, deklaroi Kacarska.

Ajo shtoi se sipas këtyre ndryshimeve, sipas asaj që ka lexuar në media, do të ketë vjetërsime të një pjesë të madhe të lëndëve që janë në gjykata.

Kacarska po ashtu mbetet e habitur se si mund të miratohet një ligj i këtillë, kurse për dy vite nuk mund të zgjidhen gjykatësit në Gjykatën Kushtetuese

TË FUNDIT
4 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
6 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
7 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
8 orë
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
9 orë
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

ME TE LEXUARA

6 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
19 orë
Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”
4 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
19 orë
Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj
18 orë
SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare
16 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
13 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
12 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
11 orë
Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova

LEXO MË SHUMË

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

davkova vjosa osmani

Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

INFO

NA NDIQ