Kaevski: Javën e kaluar s’ka pasur bisedime për kodin zgjedhor

ina-online
ina-online

05/11/2023

Zëdhënësi dhe deputeti i LSDM-së, Darko Kaevski, ka deklaruar se gjatë javës së kaluar nuk ka pasur bisedime me opozitën për Kodin Zgjedhor, duke u shprehur se socialdemokratët janë të gatshëm për të biseduar rreth të gjitha temave që kanë të bëjnë me zgjedhjet.

Kjo deklaratë e zyrtarit të LSDM-së, sic njofton KlanM, bie ndesh me deklaratën e djeshme të liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, I cili tha se në parlament vijojnë komunikimet me LSDM-në për Kodin Zgjedhor dhe rekomandimet e OSBE/ODIHR-it.

“Gjatë javës së kaluar nuk kemi patur bisedime konkrete për Kodin Zgjedhort, por nëse ka ne jemi të gatshëm të bisedojmë. Kemi qëndrime parimore dhe në bazë të atyre qëndrimeve do të bisedojmë dhe do të miratojmë vendime që janë në interes të qytetarëve” – tha Darko Kaevski, LSDM.

Rreth zgjedhjeve që duhet të mbahen vitin e ardhshëm, socialdemokratët vazhdojnë të jenë të prerë – fillimisht të mbahen zgjedhjet presidenciale e më pas ato parlamentare.

“Padyshim se jemi të hapur për të biseduar për datën e saktë. Presim të ketë grupe pune në Kuvend, ku opozita do të nominojë anëtarë të saj dhe do ta konstatojmë datën e saktë të mbajtjes së zgjedhjeve” – tha Darko Kaevski, LSDM.

VMRO-DPMNE, sic njofton KlanM, vazhdon të insistojë që zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të mbahen së bashku, duke e arsyetuar këtë me shmangien e harxhimeve të panevojshme për dy palë zgjedhje.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bdi

Kryesia qendrore ia delegon kompetencat, Ali Ahmeti do të vendos për koalicionet parazgjedhore

Arbnor-Maliqi-LD-1130x635-1

LD: Mos nënçmohen studentët

LEN lidhja evropiane per ndryshim

LEN kërkon nga pushteti përgjigje: A është i përfshirë Lupço Palevski edhe në organizimin e rastit të montuar “Monstra”?!

besa

Lulzime Ameti: Vendbanimet shqiptare pa autostrada, Qeveria prioritet kazinot

kufi-bllace

Vikendi i zgjatur, shkakton kolona kilometërshe në kufirin e “Bllacës”

Talat Xhaferi

Xhaferi: Festat kombëtare na tregojnë se duhet të ruhet trashigimia shpirtërore

Carshia-e-Shkupit

Maqedoni/Hoxhallarët para politikanëve, besim i ulët në institucionet e shtetit

grabitja

Arrestohet shkupjani që grabiti një barnatore në Shkup

LSDM SDSM

LSDM akuzon Mickoskin për fshehje të informacioneve në rastin e vrasjes së dyfishtë

INFO

NA NDIQ