Kaevski: Në takimin e liderëve do të bëhet e qartë nëse Mickoski është për bllokun e BE-së ose bllokun antievropian

INA
INA

2 Qershor, 2023

Pas 17 viteve pritje, vendi ynë i filloi bisedimet për anëtarësim në BE, e zbaton me sukses procesin e skriningut i cili do të përfundojë së shpejti. Kemi mundësi historike, me mbështetje të fuqishme nga BE-ja dhe SHBA-ja, ta vazhdojmë rrugën evropiane dhe të realizojmë edhe një qëllim strategjik: anëtarësimin e plotfuqishëm në BE, theksoi në konferencën e sotme për media, Darko Kaevski, deputet dhe zëdhënës i LSDM-së.

Kaevski potencoi se përgjegjësi para qytetarëve dhe të ardhmes së vendit kanë të gjithë 120 deputetët dhe partitë politike, përfshirë edhe VMRO-DPMNE-në.

“Zgjedhja është integrimi në BE ose izolimi. Nuk ka opsion tjetër e as mundësi që të marrim përgjigje më të mirë nga kjo që e kemi. Ndërsa qytetarët e panë se si duket izolimi nga viti 2006 deri në vitin 2016, shtet i robëruar pa perspektivë, regjim, vend i prapambetur i cili nuk përparon”, tha ai.

Kaevski theksoi se kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski qëndron para vendimit: a do ta mbështesë të ardhmen e Maqedonisë së Veriut në BE ose do ta ndjekë rrugën e paraardhësit të tij, Nikolla Gruevski.

“Gruevski 11 vite e bllokoi rrugën e integrimeve evropiane të Maqedonisë drejt BE-së që në fund të ikë nga shteti i përballur me përgjegjësinë për krimin. Me ditë të tëra Miskovski hesht për vendimin e tij. Por, do të presim deri në takimin e liderëve të shohim nëse atë për të cilën flet publikisht do ta thotë edhe aty. Tashmë javën e ardhshme do të bëhet e qartë nëse Mickoski është pjesë e bllokut të BE-së në bllokun antievropian me partinë E majta”, tha Kaevski.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5660

Dega e Alternativës në Tetovë zgjodhi kryetarin e ri

IMG_5658

Muhamed Lala zgjidhet kryetar i FRASH – Tetovë

IMG_5646

Pas publikimit të pamjeve, reagon kryeministri Kurti – ka këtë mesazh!

shaip kamberi

Kamberi reagon pas sulmit ndaj një familje shqiptare në Medvegjë

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

greqi policia

Tronditet Selaniku, goditet me thikë një 19-vjeçare shqiptare në një park të qytetit

Enver Bytyqi

Bytyçi: Takimi sekret në New York me Vuçiqin tri ditë para sulmit, Ja pse duan KFOR ta marr kontrollin në veri

IMG_20231001_191904

Klubi “Bashkimi2002” nga Kumanova shkëlqen në turneun ndërkombëtar, 8 medalje të arta

IMG_5650

Sveçla: Kemi dëshmi se Serbia e organizoi sulmin në Banjskë – Kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

INFO

NA NDIQ