Kafeina ka efekt stimulues, por mësoni cilat janë efektet negative

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/03/2023

Kafeina është ndoshta përbërësi më i famshëm në botë për shkak se është kryesor në një produkt që përdoret shumë shpesh siç është kafeja. Kafeina është shumë e preferuar pasi ka efekt stimulues në tru dhe rigjeneron të gjithë organizmin.Megjithatë njihet edhe për efektet e saj negative për shkak se mund t’ju bëjë hiperaktivë apo të rristë tensionin tek disa njerëz. Një problem tjetër që mund të hasni me kafeinën e tepruar mesa duket janë mankthet që shihni gjatë natës.Si e ndikon kafeina gjumin?Kafeina stimulon sistemin nervor, pra i thotë trurit tuaj se kur duhet të jetë me aktiv. Këto funksione që ka në tru shpjegojnë se përse pas konsumimit të një filxhani me kafe ju mund të ndiheni më në alert se zakonisht.Ndonëse këtë përbërës e merrni zakonisht në mëngjes, gjurmë të kafeinës mund të mbeten gjatë në trurin tuaj. Nëse në sistemin tuaj ka gjurmë kafeine deri në darkë, truri juaj do të ketë aktivtet më të lartë se zakonisht i cili nuk do do t’ju pengojë domosdoshmërisht gjumin, por mund t’ju bëjë më të prirur për të parë endrra të këqija. Kjo ndodh sepse truri ka vështirësi në procesin e plotë të relaksimit që përjetoni zakonsht kur flini të qetë.Kafeina ju bën që të qëndroni më gjatë në fazën e ëndërrimit, e për pasojë shihni më shumë mankthe.Kafeina dhe stresiNë një studim të vitit 2005 stimulimi nga kafeina ju jep avantazhin që të jeni më alert, por gjithashtu ju bën më të stresuar. Kjo mund të ndodhë veçanërisht nëse konsumoni shumë kafeinë gjatë ditës.Përjetimi i stresit ju bën më të prirur për të parë ankthe. Në përgjithësi prezenca e kafeinës në organizëm gjatë orëve të gjumit bën që jut ë keni një regjim jo të qetë. Ajo ul ndjeshëm cilësinë e gjumit nga ku më pas vijnë edhe të gjithë pasojat si stresi apo mankthet e mundgesa e shplodhjes gjatë natës. Një tjetër efekt anësor i kafeinës është pagjumësia e cila më pas ju shkakton ankth, lodhje dhe ndikon përditshmërinë tuaj.Çfarë mund të bëni?Për të evituar të gjithë problemet që përmendëm më sipër, mundohuni që të mos keni gjurmë kafeine në trupin tuaj gjatë darkës.Nisni duke eleminuar kafeinën pas drekës rreth 4-8 orë para se të shkoni të flini gjumë.E nëse jeni shumë të ndjeshëm ndaj kafeinës mund ta evitoni atë deri në 12 orë para se të shkoni për të fjetur.

TË FUNDIT
3 javë
Tare flet për të ardhmen e tij
4 javë
Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë
4 javë
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6
4 javë
Humbni peshë duke ngrënë dardha
1 muaj
Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

igli

Tare flet për të ardhmen e tij

gordana-siljanovska-1392x899

Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

KSHZ

KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

dardha

Humbni peshë duke ngrënë dardha

Kiara tito

Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

Polici-a-2-750x430

Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë

arben taravari

Taravari: Nesër zbulojmë programin e VLEN-it, pika e parë – rruga evropiane

moti nxehti temperatura-termometri

Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…

INFO

NA NDIQ