Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

Picture of INA
INA

21/06/2024

Kryetari i ASH-së, Arben Taravari sot ks folur për prioritetet e Qeverisë së re në kuadër të së cilës është VLEN.

“Nga parafolësit, miqtë e mi Izeti, Bilalli dhe Bekimi, dëgjuam disa nga orientimet strategjike të Qeverisë së re e cila votohet në fundjavë.

Ajo që dua të theksoj, është se prioritetet e qeverisë VLEN do të përqendrohen në katër shtylla:

1. Përshpejtimi i integrimit evropian, për çka Koalicioni VLEN është garanci në Qeverinë në ardhje, në partneritet me BE-në dhe SHBA-të, partneritet ky që do të forcohet edhe më shumë;
2.Lufta e pa kompromis kundër krimit dhe korrupsionit, për çka do të na flasë më tepër Arbeni;
3. Zhvillimi ekonomik i vendit dhe ngritja e standardit jetësor të qytetarëve, dhe
4. Zhvillimi i barabartë rajonal dhe fuqizimi i komunës si njësi bazë e demokracisë”, theksoi Taravari.

Sipas tij, kjo qeveri është garantuese e rrugës evropiane të vendit.

“Ndryshimet kushtetuese do të ndodhin, dhe negociatat për BE-në do të hapen. Po ashtu, edhe termi 20% do të largohet nga Kushtetuta. Qeveria jonë, po ashtu, do të garantojë bashkëpunim rajonal të barabartë midis vendeve të Ballkanit Perëndimor, veçanërisht në kuadër të Procesit të Berlinit. Vendi do të jetë prodhues e jo konsumues i sigurisë, si anëtare e plotë e NATO-s”, deklaroi Taravari.

Ai nënvizoi se sa i takon pozicionit tim në Qeverinë e cila pritet të mandatohet dhe të fillojë me punë nga dita e hënë e javës së ardhshme, si ministër i Shëndetësisë, do të përqendrohem në:

1. Zgjidhjen e problemit me kompresorët në sallat e operacionit në Qendrën Klinike “Nënë Tereza” në Shkup;
2. Shkarkimin e drejtorëve ekonomikë në çdo institucion publik shëndetësor, nëse e lejon ligji që në ditën e parë;
3.Digjitalizimi i Shëndetësisë, përfshirë edhe Farmacinë, Stomatologjinë, të gjithë sistemin shëndetësor publik dhe privat;
4. Rifillimin e punimeve për përfundimin e Spitalit në Kërçovë dhe Spitalin Klinik në Shtip, dhe
5. Bashkimin e Qendrave Klinike.

“Sa i takon sistemit të lartë arsimor, do të bëjmë depolitizimin e UT-së, si dhe ndarje të një buxheti më të lartë për këtë universitet, përfshirë për herë të parë edhe për kërkime shkencore. Janë edhe një sërë investimesh dhe projektesh të cilat do të shpalosen në periudhën e ardhshme, përmes së cilave do të dëshmojmë se qytetari dhe shteti janë në qendër të veprimit tonë”, deklaroi Taravari.(INA)

TË FUNDIT
5 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
9 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
10 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
15 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
15 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

ME TE LEXUARA

10 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
19 orë
“Ujësjellës dhe Kanalizim”: Përdoreni ujin për pije, jo për t’i “flladitur” oborret e rrugët!
9 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
18 orë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!
5 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
1 ditë
Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri
18 orë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
21 orë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
16 orë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

LEXO MË SHUMË

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

INFO

NA NDIQ