Kalon mbi 9 mijë numri i viktimave nga tërmetet në Turqi dhe Siri

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

Ekipet e shpëtimit po kërkojnë me dëshpërim për të mbijetuar në Turqinë jugore dhe në veri të Sirisë pas dy tërmeteve të mëdha të hënën.

Mbi 9 mijë njerëz tani dihet se janë vrarë dhe ka paralajmërime se numri i të vdekurve mund të vazhdojë të rritet.

Numri i të vdekurve në Turqi është rritur në 6,234, sipas agjencisë së fatkeqësive të vendit.

Është e vështirë të verifikohet numri në Siri, por media shtetërore e saj thotë se rreth 2500 njerëz janë vrarë.

Grupi i shpëtimit të Helmetës së Bardhë, i cili vepron në zonën e kontrolluar nga rebelët, thotë se atje, numri i të vdekurve është rritur në më shumë se 1,280.

Përpjekjet e kërkimit kanë vazhduar për një natë të dytë të ftohtë, por koha po mbaron për shpëtimtarët për të gjetur të mbijetuar nën rrënoja.

Të afërmit e viktimave, të armatosur me kazma dhe lopata iu bashkuan përpjekjeve të furishme të shpëtimit në një nga qytetet turke të goditura më keq, ndërsa familjet e shqetësuara thanë se shërbimeve të shpëtimit iu desh shumë kohë për t’iu përgjigjur në disa zona.

Sakaq janë shfaqur pamje dramatike të një familjeje prej gjashtë anëtarësh duke u nxjerrë e gjallë nga rrënojat në qytetin sirian të Idlibit.

Tërmeti i parë me magnitudë 7.8 goditi afër Gaziantepit në orët e para të së hënës, i ndjekur nga një lëkundje me magnitudë 7.5 orë më vonë.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

SONY DSC

Moti i ngrohtë “pushton” plazhet, fluks pushuesish në bregdetin shqiptar

arm-uniforma-600x360

Ushtria e Maqedonisë ka më pak gra ushtare profesioniste në krahasim me vendet e rajonit

kurti len

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Cyrih të Zvicrës (FOTO)

morine kufiri shqiperi

Kosova e Shqipëria me marrëveshje të re për kalimin pa kontroll kufitar në Vërmicë

stevo pendarovski

Pendarovski flet për sondazhet dhe tregon se kush do ti fitoj zgjedhjet

INFO

NA NDIQ