Kalon mbi 9 mijë numri i viktimave nga tërmetet në Turqi dhe Siri

Ekipet e shpëtimit po kërkojnë me dëshpërim për të mbijetuar në Turqinë jugore dhe në veri të Sirisë pas dy tërmeteve të mëdha të hënën.

Mbi 9 mijë njerëz tani dihet se janë vrarë dhe ka paralajmërime se numri i të vdekurve mund të vazhdojë të rritet.

Numri i të vdekurve në Turqi është rritur në 6,234, sipas agjencisë së fatkeqësive të vendit.

Është e vështirë të verifikohet numri në Siri, por media shtetërore e saj thotë se rreth 2500 njerëz janë vrarë.

Grupi i shpëtimit të Helmetës së Bardhë, i cili vepron në zonën e kontrolluar nga rebelët, thotë se atje, numri i të vdekurve është rritur në më shumë se 1,280.

Përpjekjet e kërkimit kanë vazhduar për një natë të dytë të ftohtë, por koha po mbaron për shpëtimtarët për të gjetur të mbijetuar nën rrënoja.

Të afërmit e viktimave, të armatosur me kazma dhe lopata iu bashkuan përpjekjeve të furishme të shpëtimit në një nga qytetet turke të goditura më keq, ndërsa familjet e shqetësuara thanë se shërbimeve të shpëtimit iu desh shumë kohë për t’iu përgjigjur në disa zona.

Sakaq janë shfaqur pamje dramatike të një familjeje prej gjashtë anëtarësh duke u nxjerrë e gjallë nga rrënojat në qytetin sirian të Idlibit.

Tërmeti i parë me magnitudë 7.8 goditi afër Gaziantepit në orët e para të së hënës, i ndjekur nga një lëkundje me magnitudë 7.5 orë më vonë.(INA)