“Kam frikë”/ Ekspertja flet pas sulmit rus në centralin bërthamor, tregon skenarin më të keq të Rusisë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2022

Ekspertët bërthamorë që ndjekin ngjarjet në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia thonë se ky nuk është “një tjetër Çernobil”, por se është një situatë shumë e rrezikshme, raporton BBC, përcjell Bota sot.

“Për herë të parë këtë mëngjes, jam e frikësuar,” thotë ekspertja e materialeve bërthamore të Universitetit Sheffield, Prof Claire Corkhill.

Duket se vetëm një nga gjashtë reaktorët në termocentral po funksionon tani.

Corkhill thotë se reaktorët po merren “offline” që do të thotë “ata po mbyllin reaksionin bërthamor dhe po i vendosin në një gjendje të sigurt dhe të qëndrueshme”.

Ajo shton se ky mund të ketë qenë qëllimi i Rusisë.

“Nëse doni të synoni furnizimin e tyre me energji, ju sulmoni një ndërtesë afër termocentralit dhe i detyroni operatorët ta mbyllin atë,” thotë ajo.

Corkhill shton se një “skenar i rastit më të keq” do të ishte që furnizimi me energji elektrike i termocentralit të dëmtohej pasi “ne mund të shikojmë një skenar të ngjashëm me atë që ndodhi në Fukushima në 2011, ku një humbje e energjisë çoi në një humbje të ftohjes, e cila shkaktoi një shkrirje të tre prej reaktorëve të saj bërthamorë”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

08640000-0a00-0242-2f7c-08d9c5599401_w408_r1_s

Irani nis dronë drejt Izraelit si shenjë hakmarrjeje

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ