Kamberi reagon pas sulmit ndaj një familje shqiptare në Medvegjë

ina-online
ina-online

01/10/2023

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi ka reaguar pasi një familje në Medvegjë u sulmua nga një grup i personave e të cilët në të njëjtën kohë kishin këndur edhe këngë nacionaliste, shkruan Periskopi.

Kamberi përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook ka dënuar një akt të tillë, duke kërkuar nga Bashkësia ndërkombëtare që të monitorojë situatën e sigurisë në Luginën e Preshevës.

“Ne kërkojmë që autoritetet e sigurisë të ndërhyjnë menjëherë për të ruajtur rendin dhe qetësinë dhe për të siguruar që qytetarët shqiptarë në Medvegjë të mos jenë të ekspozuar ndaj abuzimeve dhe tmerreve të tilla”, ka shkruar Kamberi ndër të tjera.

Postimi i tij i plotë:

Partia për Veprim Demokratik dënon kategorikisht aktet e dhunës dhe frikësimit të familjes së Ruhan Muharremit në Medvegjë.

Një grup i panjohur ka kryer akte vandalizmi duke hedhur gurë dhe mjete të rënda në drejtim të shtëpisë së tyre.

Ne kërkojmë që autoritetet e sigurisë të ndërhyjnë menjëherë për të ruajtur rendin dhe qetësinë dhe për të siguruar që qytetarët shqiptarë në Medvegjë të mos jenë të ekspozuar ndaj abuzimeve dhe tmerreve të tilla.

Gjithashtu, ftojmë Bashkësinë ndërkombëtare të ndjekë ngjarjet dhe të monitorojë situatën e sigurisë me kujdes, sidomos në Luginën e Preshevës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli pasuria

Behgjet Pacolli konfirmon vrasjen e gruas së këshilltarit të tij, ja si reagon (FOTO)

flamur gashi

Flamur GASHI, do të jetë Drejtor Menaxhues i Televizionit “A2 CNN” në Kosovë!

collage-10-600x360

Geci e mohon se është konvertuar në katolik, flasin nga Famullia: Dje është konvertuar në kishën e Llapushnikut

blinken

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan – Ky është paralajmërimi për Serbinë!

collage-10-600x360

“Kjo është hajgare, unë nuk jam fetar hiç”- Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në Kroaci, lëndohen katër shqiptarë

collage-10-600x360

Ish-komandanti i UÇK-së, Sabit Geci ndërron emrin dhe fenë

Ana Baerbock

“Paqja në Ballkan varet nga një fije”- Gjermania shton trupat në Kosovë

Euro metali

Prodhonin dhe qarkullonin para false, arrestohen 6 persona në Prishtinë

INFO

NA NDIQ