Kamberi tregon se çka i ka thënë Escobar gjatë vizitës në Washington

Iliria News Agency
Iliria News Agency

9 Shkurt, 2023

Shaip Kamberi, deputet në Parlamentin e Serbisë, tha se gjatë vizitës në Washington, emisari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, u ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ndërmjetësojnë mes Kosovës dhe Serbisë.

Mirëpo se a do të ndodhë një gjë e tillë, Kamberi tha se mbetet për t’u parë.

“Ajo që e ka thënë Escobar në Washington ku ishim si një delegacion, tha se Shtetet e Bashkuara do jenë ata që do ndërmjetësojnë mes Kosovës dhe Serbisë, tani do të presim se a do bëhet kjo realitet. Ata do të ndërmjetësojnë për të drejtat e shqiptarëve”, deklaroi Kamberi.

Njëherit, Kamberi vlerësoi se në Prishtinë tani ka mjaft lëvizje pozitive të cilat Qeveria Kurti po i bën në drejtim të Luginës së Preshevës.

“Po ashtu qeveritë tjera kanë pasur iniciativa të caktuara. Kanë pasur iniciativa, por asnjëherë nuk e kanë pasur një program të qartë se çka mund të bëjë Kosova me Luginën e Preshevës”, shtoi tutje Kamberi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1744

Bumçi akuza Ramës: Qëndrimet e tij dobësuan Kosovën, e izoloi me Ballkanin e Hapur

IMG_1737

Fushatë me fotomontazhe ndaj gazetarëve Buzhala, Kabashi dhe Hamidi, reagon AGK

IMG_1736

Guxo: Mbështesim qëndrimin e institucioneve të Kosovës, kryetarët e komunave duhet të punojnë nga zyrat!

Ramush-Haradinaj-5

Haradinaj: Kurti paraqet rrezik për vendin, të largohet menjëherë nga Qeveria

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, lëndohen pesë persona

Kurti-Bruksel

Kurti: SHBA, partner kyç pavarësisht dallimeve në qasje

tome-gashi

Gashi: Njëri nga arrestuarit në Veri është gjeneral serb…

IMG_1732

Kryeministri Kurti sot duhet mbështetur më shumë se asnjëherë!

Aksidenti-600x360

Aksident tragjik në rrugën Kërçovë – Ohër, një i vdekur dhe disa të lënduar

INFO

NA NDIQ