Kambovski: Ndryshimet në Kodin Penal janë ndërhyrje në sistemin gjyqësor

Picture of ina-online
ina-online

25/09/2023

Ndërsa një grup pune ka punuar së bashku me OSBE-në për tre vjet e gjysmë për një ligj të ri penal që duhet të hyjë në procedurë parlamentare në tetor, Kuvendi solli ndryshime në kodin ekzistues brenda natës, kritikoi profesor Vllado Kambovski, i cili është gjithashtu anëtar i atij grupi.

Ai i vlerëson ndryshimet e fundit si një ndërhyrje në sistemin e drejtësisë penale.

“Në ndërkohë janë bërë ndërhyrje të veçanta në sistemin penalo-juridik nga ndikime të caktuara për momentin. Është e qartë se edhe tani një ndikim i tillë, në momentin e nevojës, ka dhënë një efekt të tillë për të bërë ndryshime…” thotë Kambovski.

E gjithë kjo sipas Kambovskit aludon për një marrëveshje për një amnisti të mundshme të disa ish-funksionarëve aktualë.

“…Nëse nuk kthehemi në rrugën e ligjit dhe konstitucionalizmit, nuk do të marrim një veto të pakuptimtë siç e morëm nga bullgarët, por do të marrim një veto të vështirë për shtetin e së drejtës nga e cila vështirë se do të mundemi të shpëtojmë”, shtoi Kambovski.

Ligjet nuk do të kenë efekt nëse nuk konfiskohet pasuria e fituar në mënyrë të paligjshme, shtoi profesor Taki Fiti.

“Do ta dënoni, do të vuajë burgun, por miliona kanë ikur dhe duhen gjetur mekanizma të saktë për ta konfiskuar atë pasuri…”, thotë Fiti.

TË FUNDIT
37 minuta
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
3 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
5 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
5 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
5 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

ME TE LEXUARA

12 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
37 minuta
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
1 ditë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
12 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
1 ditë
BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari
9 orë
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
1 ditë
26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

ahmeti-kasami-696x336-1

Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu

INFO

NA NDIQ