Kameron: Britania e Madhe vazhdon të mbështesë Ukrainën dhe OSBE-në

Picture of INA
INA

30/11/2023

Mbretëria e Bashkuar vazhdon të mbështesë Ukrainën dhe OSBE-në, u tha ministrave të jashtëm në Shkup kreu i diplomacisë britanike, David Kameron, përpara fillimit të Samitit të 30-të Ministror të OSBE-së.

“Sekretari i Punëve të Jashtme, në takimin e ministrave të jashtëm në Shkup, para Këshillit Ministror të OSBE-së, tha se Mbretëria e Bashkuar do të qëndrojë me Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme dhe do të vazhdojë të ofrojë mbështetje morale, diplomatike, ekonomike dhe ushtarake”, informojnë nga delegacioni britanik në OSBE.

Kameron tha gjithashtu se Rusia ishte përgjegjëse për konfliktin dhe se veprimet e tyre shkelnin të gjitha parimet e Aktit Final të Helsinkit, mbi të cilin mbështeten marrëdhëniet midis shteteve.

“Sekretari i Jashtëm britanik përfundoi fjalën e tij duke thënë se Britania është e qartë në mbështetjen e saj për OSBE-në dhe u bëri thirrje të gjithë ministrave të jashtëm të pranishëm që të mbështesin organizatën dhe të sigurojnë të ardhmen e saj, duke përshëndetur marrjen e kryesimit nga Malta në vitin 2024”.

Kameron dje mori pjesë në darkën joformale të ministrave të Punëve të Jashtme në Shkup, ndërsa ministri britanik i Forcave të Armatosura, James Hippie, sot po merr pjesë në Samitin Ministror të OSBE-së.

TË FUNDIT
29 minuta
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV
34 minuta
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
35 minuta
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
1 orë
Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë
9 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

ME TE LEXUARA

16 orë
VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë
23 orë
Kacarkas i mbaron mandati, pasardhësi i saj do të bëhet i ditur në fund të kësaj jave
34 minuta
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
19 orë
Kasami: Po finalizohet marrëveshja për ministrat dhe zv/ministrat
16 orë
Nga sot vijon të rrjedhë afati dhjetëditor për formimin e Qeverisë
22 orë
Kjo është përbërja e mundshme e Qeverisë së re, TV 24 nxjerrë emra
29 minuta
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

LEXO MË SHUMË

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

Izet Mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

opozita shqiptare vlen len taravari gashi, kasami, mexhiti

Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

INFO

NA NDIQ