Kështu dukej si 14 – vjeçar, kampioni nga Shkupi që shtriu përtoke elitën ish jugosllave dhe të botës (FOTO)

ina-online
ina-online

31 Gusht, 2023

Flokë të dendura në fillim të viteve të 80-ta, e lakmonin të gjithë! Shikimi i tij si 14 – vjeçar në atëkohë, ishte tregues se ky djalosh një ditë do të bëhej një luan i pamposhtur në arenën sportive!

Pas pesë viteve, në vitin 1984 u bë kampion olimpik, më i riu i olimpit, vetëm me 19 vite, rekord ende i paarritshëm nga viti 1984.

Është legjenda e mundjes, Shaban Tërstena, sportisti më i mirë shqiptar i të gjitha kohërave. Shqiptari që shtriu përtoke elitën ish jugosllave dhe të botës.

Shabani i madh as që i bënte hesap garuesit në ish Jugosllavi, të cilët për të ishin një lloj supe e mëngjesit!

<“E njihni këtë djalë kur ishte 14-vjeçar?Image

A e dini se çfarë bëri ky fëmijë pas vetëm 5 vitesh në sportin luftarak?”, ka shkruar Tërstena në profilin e tij në facebook.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

azem azemi karate

Azem Azemi, medaljen e artë ja kushtoj gjyshes sime të ndjerë

Jurgen Klopp

Goli i anuluar i Diazit, vjen deklarata zyrtare e Liverpullit

kombetarja fitore shqiperi

Çka thonë bastet, Çekët favoritë ndaj Shqipërisë

decici

Deçiqi gjunjëzon Buduçnostin! Skuadra shqiptare lider në Kampionatin e Malit të Zi

Lewandovski levandovski

Lewandowski, i dëshiruari nga klubet arabe

Armend Destani

Reagon kryetari i KF Bashkimi nga Kumanova, Armend Destani për incidentin ndaj Sasës, ka një kërkesë për Komisionin Disiplinor (VIDEO)

klubi karate kumanove bashkimi

Klubi “Bashkimi2002” nga Kumanova shkëlqen në turneun ndërkombëtar, 8 medalje të arta

raphina-rafinja

“Goditet” Barcelona, Raphinha do të mungojë gati një muaj

myrto uzuni

Lajm i mirë për Kombëtaren shqiptare, Uzuni grumbullohet me Granadan për ndeshjen e sotme

INFO

NA NDIQ