Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)

Picture of ina-online
ina-online

25/05/2024

Kler Caku, 14 vjeçarja kampione e shahut tregon se guri i saj i preferuar është mbretëresha, jo vetëm si pikë kyçe e lojës, por edhe sepse e tillë do të shpallet në të ardhmen. Kler i ka synimet e qarta, kërkon që së shpejti të bëhet mbretëresha e shahut në të gjithë botën.

“Guri im i preferuar është mbretëresha. Jo të gjithë shahistët kanë këtë përgjigje, varet nga personaliteti. Është një gurë që më pëlqen shumë pasi kur e mendoj veten si kampione shahu, e mendoj veten si një mbretëreshë”, tha ajo.

Kler Çaku fitoi titullin kampion europian në shah, për moshat deri në 14 vjeç.

13-vjeçare asokohe, ajo arriti ta fitojë këtë çmim pas shtatë fitoreve dhe dy barazimeve në Kampionatin e Rapidit, i cili u zhvillua në Slloveni në vitin 2023.

TË FUNDIT
3 orë
Presidentja Osmani takoi homologen Davkova
3 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
4 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
7 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
7 orë
Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së

ME TE LEXUARA

1 ditë
Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!
11 orë
Gennaro Gattuso del sërish në skenë, do të ulet në stolin e Hajduk Splitit
3 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
1 ditë
Arrestohet në Dubai shqiptari i shumëkërkuar
11 orë
“Do të ishte qesharake”, Kroos: Nëse nuk e mendoja suksesin, nuk do të isha kthyer
2 ditë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1718289433212

Presidentja Osmani takoi homologen Davkova

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

takim ministror

Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së

kombetarja turke turqia

Lëndimet, Turqia humb lojtarin e katërt në “EURO 2024”?!

biden macron

SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

Afrim Gashi

Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

shota made in albania

Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”

INFO

NA NDIQ