Kanadaja në krizë për staf shëndetësor, lehtësohen procedurat

Picture of INA
INA

29/06/2023

Kanadaja, e cila prej pak kohësh po përballet me probleme serioze në sektorin e shëndetësisë, me programin e ri të emigracionit do të presë punonjës shëndetësorë nga e gjithë bota.

Në një deklaratë të përbashkët me shkrim nga ministri kanadez i Emigracionit, Sean Fraser dhe ministrit të Shëndetësisë, Jean-Yves Duclos, u tha se një ftesë do t’u dërgohet profesionistëve shëndetësorë nga e gjithë bota që kanë të drejtë të zhvendosen dhe të punojnë në Kanada.

“Komunitetet në Kanada kanë nevojë për punonjës të kujdesit shëndetësor. Për të ndihmuar në përgjigjen ndaj kësaj sfide, janë bërë ndryshime të reja në programin e imigracionit ekonomik Express Entry. Tani qeveria kanadeze po ofron aftësi specifike në disa nga fushat e arsimit dhe do t’u dërgojë një ftesë aplikantëve me aftësi gjuhësore ose gjuhësore për të aplikuar për qëndrim të përhershëm në Kanada.”

U tha se në kuadër të ligjit të ri të emigracionit me ftesë do të rekrutohen mjekë, infermierë, stomatologë, farmacistë, fizioterapistë dhe optometristë, ndërsa fillimisht pritet që të ftohen 500 punonjës shëndetësorë si fillim.

TË FUNDIT
6 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
6 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
9 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
12 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
12 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

ME TE LEXUARA

1 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
20 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
20 orë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur
20 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
12 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
12 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
12 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

trump sulm

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

trump sulm

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

INFO

NA NDIQ