Kandidatura për lider të LSDM-së do të parashtrojnë Filipçe, Petrovska dhe Despotovski

Picture of INA
INA

05/06/2024

Kandidatura për kryetar të LSDM-së gjatë ditës së sotme pritet të parashtrojnë ish-ministri i Shëndetësisë dhe deputet aktual, Venko Filipçe dhe ish-ministrja e Mbrojtjes dhe deputete aktuale, Sllavjanka Petrovska.

Kandidaturë do të parashtrojë edhe drejtori aktual i ZZHTI-së, Jovan Despotovski pasi që sot para mediumeve do ta shpalosë programin e vet.

“Fillim i ri, LSDM e re është programi me të cilin e kërkoj mbështetjen për kryetar të LSDM-së. Në fokus të këtij programi janë njerëzit. Ky program bashkon, ndërkaq nuk favorizon, dhe në të cilin do të ketë vend për të gjitha propozimet dhe idetë e njerëzve të cilët sinqerisht do të investojnë në LSDM-në e re për ta ngritur integritetin dhe për të përfituar vendin që e meriton”, qëndron në ftesën për konferencë për shtyp të Despotovskit.

Në mediume, si kandidat i mundshëm për vendin e liderit në LSDM përmendej edhe drejtori aktual i Drejtorisë së doganave, Stefan Bogoev, por deri më tani nuk ka vërtetim zyrtar.

Procedura për kandidim filloi më 31 maj dhe zgjatë deri nesër. Të drejtë kandidimi kanë të gjithë anëtarët e LSDM-së të cilët i përmbushin kriteret dhe vlerat, normat morale dhe etike.

Për kandidat për kryetar të LSDM-së mund të kandidojël personi me së paku pesë vite anëtarësim në LSDM i cili së paku njëherë ka qenë i zgjedhur nga ana e Kongresit të LSDM-së për anëtar të ndonjërit prej organeve të partisë.

Këshillat brendapartiak janë caktuar për më 30 qershor, ndërsa pasojnë pas dorëheqjes së liderit Dimitar Kovaçevski, i cili pas humbjes në zgjehdjet parlamentare dha dorëheqje së bashku me kryesinë e partisë. LSDM të dielën, më 9 qershor do të mbajë edhe Kongres llogaridhënës ku do të analizohen shkaqet e rezultatit zgjedhor.

TË FUNDIT
11 minuta
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
42 minuta
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
49 minuta
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet
1 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
2 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shpërthen zjarr në një deponi në Shkup, digjen guma
4 orë
Festa e Kurban Bajramit, ditë jo pune për besimtarët myslimanë
1 ditë
Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit
18 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
1 ditë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë
3 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
1 ditë
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

LEXO MË SHUMË

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani mjekësinë mund ta kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

shkolla-nxenes-780x439-1

Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

INFO

NA NDIQ