Pendarovski, Taravari, Jakimovski dhe Dimitrievski paraqitën kandidaturat për president në KSHZ

INA
INA

18/03/2024

Katër nga shtatë kandidatët të cilët mblodhën nënshkrime nga qytetarët sot dorëzuan kandidaturat për president në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve.

Kandidatura për president ka dorëzuar shefi aktual i shtetit Stevo Pendarovski, i cili mbështetet nga LSDM dhe koalicioni, Stevço Jakimovski nga GROM-i, Maksim Dimitrievski nga “E Di” dhe Arben Taravari nga koalicioni i opozitës shqiptare Vlen.

Sipas afatit të KSHZ-së për zgjedhjet presidenciale, kandidaturat duhet të dorëzohen deri nesër në mbrëmje. Nënshkrime për kandidaturë për president mblodhën edhe Gordana Siljanovska Davkova, e cila mbështetet edhe me nënshkrimet e deputetëve nga VMRO DPMNE dhe koalicioni, Biljana Vankovska, e mbështetur nga e Majta dhe Bujar Osmani, i mbështetur nga BDI.Kandidaturat duhet të konfirmohen nga anëtarët e KSHZ-së dhe më pas ata do të bëhen zyrtarisht kandidatë presidencial.

Fushata për zgjedhjet presidenciale do të fillojë më 4 prill.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rijad shaqiri hysni shaqiri

Rijad Shaqiri: Unë me mburrje e them se jam biri i Hysni Shaqirit

derivate nafta dizeli benzin

A do të rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni pas ngjarjeve në Lindjen e Mesme?

vlen llogo

VLEN: Bujar Osmani është supermjeshtri i korrupsionit në këtë shtet

mpj22-696x385

Maqedonia e Veriut formon shtab krize për evakuimin e shtetasve nga Lindja e Mesme

mesuesi

Vdiq pishtari i arsimit, mësuesi nga Sllupçani, Qemal Iseni

arberesha kryeziu

Deputetja e VV-së, Hyseni: Bujar Osmani përfaqësues i “Ballkanit të Hapur”, Arben Taravari i rreshtuar përkrah Kosovës

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Mjekët specialistë privatë në RMV nga sot në grevë të përgjithshme

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

Guterres drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së: As rajoni dhe as bota s’mund të përballojnë një luftë tjetër

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ