Kandidaturat për president në Maqedoni, kush mund të jenë?!

Picture of ina-online
ina-online

07/11/2023

Në Maqedoninë e Veriut po bëhen parapërgatitjet e partive politike për zgjedhjet presidenciale që pritet të mbahen në fillim të vitit të ardhshëm, gjegjësisht në mars ose prill 2024.

Por opozita po insiston që presidencialet të mbahen në pako me ato parlamentare, që po ashtu të rregulltat duhet të mbahen nga fillimi i verës së 2024, përcjell INA.

Përkundër këtyre debateve, tashmë ka njsur qarkullimi i kandidaturave jozyrtare nga partitë politike.

LSDM po zhvillon anketime të brendshme por duke mos publikuar emra kandidatësh.

Jozyrtarisht në garë pritet të jenë presidenti aktual Stevo Pendarovski dhe ministri i brendshëm, Oliver Spasovski, por sipas TV24, po spekulohet edhe emri i ish-kryeministrit Zoran Zaev.

Kryeministri dhe lideri i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski sot, duke iu përgjigjur pyetjes nëse ka mundësi që paraardhësi i tij Zaev të jetë kandidat për president, tha se është ende herët të flitet për këtë, edhe pse të gjithë kanë shanse të barabarta, por ai tha se ekziston edhe një procedurë e veçantë me të cilën do të zgjidhet kandidati i ri për president.

Edhe në VMRO-DPMNE po vijojnë sondazhet e brendshme, ku siç mësohet në listën e ngushtë kanë hyrë rreth 20 emra.

Ndër më të njohurit janë emri i profesoreshës Gordana Siljanovska Dafkova, e cila në zgjedhjet e kaluara ishte kundër kandidate e Pendarovskit, profesori Jove Kekenovski që ka vetëshpallur kandidimin.

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Mickoski theksoi se fitues do të jetë ai që do të marrë shumicën e votave.

Ndërkohë në bllokun politik shqiptar, vetëm opozita shqiptare e përbërë nga BESA, Alternativa dhe Lëvizja Demokratike ka bërë të ditur se do të dal me kandidat shqiptar.

Ndërkohë BDI vazhdon të heshtë dhe të mos qartësoj se a do përkrahë kandidatin e LSDM sikur në zgjedhjet e kaluara. Por, edhe Aleanca për Shqiptarët deri tani nuk ka ndonjë vendim se a do të dalin me kandidat të tyre.

Ambiciet për kryetar të shtetit kanë shpalosur edhe Dr.Velo Markovski, Stevçe Jakimovski nga partia minore GROM, ish-deputeti i partisë rome, Samka Ibraimovski. (INA)

TË FUNDIT
6 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
8 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
8 orë
Spanja kampione e Evropës
9 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
9 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

ME TE LEXUARA

21 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
14 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
21 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
14 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
20 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

INFO

NA NDIQ