Kandiq i reagon Patriarkut serb që manipuloi me të vrarët nga sulmet e NATO-s

Iliria News Agency
Iliria News Agency

25 Mars, 2023

Aktivistja serbe për të drejtat e njeriut, Natasha Kandiq ka demantuar pretendimet e pasakta të Patriarkut serb Porfirije lidhur me numrin e shtetasve serbë të vrarë gjatë bombardimeve të NATO-s.

Patriarku pretendoi se nga bombardimet e NATO-s janë vrarë mijëra serbë, mirëpo Kandiq ka konfirmuar se gjatë ditëve të bombardimeve, nuk janë vrarë më shumë 756 qytetarë.

“Sa për informimin e patriarkut: jo më shumë se 756 njerëz vdiqën nga sulmet e NATO-s.

Mirëpo, dhjetëra mijëra të pafajshëm, që nuk morën pjesë në veprime armiqësore, janë vrarë nga MUP-i serb brenda 78 ditëve – 28 mars – 16 qershor 1999. Secili ka një emër dhe mbiemër”, ka shkruar ajo.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

fabrika prodhuese maqedoni

Cilët janë kompanitë më të mëdha prodhuese në Maqedoninë e Veriut? (TABELA)

Vjosa Osmani-696x421

Osmani: Veprimet e Policisë legjitime, suksesi i tyre varet nga koordinimi me aleatët

nexhmedin-spahiu

Spahiu: Ajo çka ndodhi sot në veri, është më e rëndësishme se sa shpallja e Pavrësisë së Kosovës

sali-berisha

“Dënoj manipulimin e serbëve të Kosovës nga Beogradi”, Berisha pas tensioneve në veri

veriu i kosoves zvecan

Policia e Kosovës: Situata tani është qetësuar, u detyruam të reagonim

Erdogan Kilicdaroglu

Të dielën përballja Erdogan vs Kiliçdaroglu

ilir peci

Kryetari i Zveçanit kryen orarin e punës, largohet nga komuna nën masa të rrepta sigurie

Untitled design - 1

Vuçiq nga tubimi në Beogradi dorëhiqet si kryetar i SNS, përcolli porosi për opozitën dhe Kosovën

ditmir bushati bujar osmani

“Po jetojmë 5 minutat më të mira të historisë tonë kombëtare”, ministri i Jashtëm i Maqedonisë në podcast-in e Ditmir Bushatit: Ja si mund të forcohet trekëndëshi Tiranë-Prishtinë-Shkup

INFO

NA NDIQ