Kaos në Bruksel: shpërthejnë trazira në rrugë, qytetarët bëjnë thirrje për demonstrata si në Francë, 10 persona të arrestuar

Picture of INA
INA

30/06/2023

Policia në Bruksel arrestoi 10 persona pas trazirave në rrugë që shpërthyen mbrëmjen e së enjtes.

Gjatë bastisjes, policia ka kërkuar për të rinj të dyshimtë dhe ka kërkuar pishtarët e tyre. Shumica e të arrestuarve u liruan pasi u kontrolluan dokumentet.

Disa makina u dogjën dhe, siç tha zëdhënësja e policisë Ilse Van De Keir, thirrjet për të dalë në rrugë “si në Francë” qarkulluan gjatë gjithë ditës.

Stacioni i metrosë Annissen është mbyllur për shkak të trazirave civile lidhur me vrasjen e një 17-vjeçari nga policia në Francë.

Brigada e zjarrfikësve të Brukselit e përshkroi situatën si “jashtëzakonisht të tensionuar”.

Një samit dy-ditor i krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së kushtuar situatës në Ukrainë dhe çështjeve të migracionit po zhvillohet aktualisht në Bruksel.

TË FUNDIT
1 ditë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000
2 ditë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
2 ditë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
2 ditë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
3 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

ME TE LEXUARA

1 ditë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris 2

A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

Biden

Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

Kamala Harris

Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

INFO

NA NDIQ