Kaos në Kroaci pas futjes së euros: Rritje masive e çmimeve, qytetarët në panik, Plenkoviq mban takime urgjente

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/01/2023

Menjëherë pas futjes së euros si monedhë zyrtare, qytetarët kroatë filluan të ankohen për rritje të çmimeve.

Rrjetet sociale janë plot me shembuj të ndryshëm të rritjeve të shumta të çmimeve pas futjes së euros, qoftë për dyqane, shërbime të ndryshme si parukeri apo tarifa parkimi, shkruan mediumi kroat Index.hr.

Shumica e ankesave kanë të përbashkët se ka pasur “rrumbullaksim” me valutën e euros. Për shembull, nëse diçka kushton 13 kuna, është e mundur që dikush ta “rrumbullaksojë” atë në dy euro, që është dukshëm më shtrenjtë.

Kjo është arsyeja pse kryeministri Andrej Plenkoviq thirri një takim me ministrat përkatës dhe autoritetet e inspektimit.

Në një mesazh në Twitter ai ka thënë se ka thirrur një takim me ministrat përkatës dhe përfaqësuesit e Administratës Tatimore, Drejtorisë Doganore dhe Inspektoratit Shtetëror lidhur me aktivitetet e mëtejshme për mbrojtjen e konsumatorëve nga rritjet e pajustifikuara të çmimeve.

“Futja e EURO-s nuk është arsye për rritjen e çmimeve të mallrave dhe shërbimeve”, tha Plenkoviq.

Index.hr raporton se takimi duhet të mbahet sot.

Kroacia më 1 janar ndryshoi monedhën e saj në euro dhe zyrtarisht hyri në zonën pa viza të Evropës, Shengen – dy ngjarje të rëndësishme për këtë shtet që është anëtarësuar në Bashkimin Evropian pothuajse një dekadë më parë./Reporteri

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Protesta_Mjeket

Specialistët privatë vazhdojnë me grevën, thonë se kanë presione nga klinikat dhe kolegët më të vjetër

qytetare-1280x899

Shumica e të rinjve përdorin rrjetet sociale, sipas tyre partitë janë burimi më i madh i informacioneve të pasakta

Kurti

Kurti: Pesë policë janë liruar, pesë të tjerë ende po mbahen nga Serbia – në mesin e tyre edhe Jankoviqi

ziadin sela

Sela: Pse janë të shqetësuar nga Fronti Evropian

afrim gashi

Gashi: Ata që sot e sulmojnë Albin Kurtin, janë të njëjtit që po i vajton edhe Aleksandar Vuçiqi

zgjedhje maqedoni

Fillon gara për deputetë, edhe pesë ditë fushatë presidenciale

bislimi-petkovic-lajcak

Rund i ri i dialogut në Bruksel për çështjen e dinarit serb

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

INFO

NA NDIQ