Kapen 160 kg kokainë në portin e Selanikut, dyshohet se destinacioni ishte Shkupi

Picture of INA
INA

03/06/2023

Një tjetër goditje ndaj karteleve të drogës ka arritur departamenti i antidrogës së Selanikut që ka sekuestruar një dërgesë me 160.5 kg kokainë, e cila kishte mbërritur në portin e këtij qyteti dhjetë ditë më parë dhe ishte vendosur në boshllëqet e pllakave të dy kontejnerëve me banane.

Operacioni është kryer në bashkëpunim me prokurorinë amerikane të antidrogës DEA, por edhe të organeve të Rendit të Maqedonisë së Veriut.

Dy dërgesat lidhen edhe me sasinë prej 105 kg kokainë të kapur dhe sekuestruar në mes të muajit të kaluar përsëri në një ngarkesë bananesh, në të njëjtin port dhe thuhet se janë dërguar nga e njëjta kompani nga Ekuadori me destinacion të njëjtën kompani me qendër në Shkup.

Për rastin e 105 kg ishin arrestuar 10 persona në Selanik, mes të cilëve edhe një mjek i njohur 68-vjeçar, i përfshirë edhe në kontrabandë karburantesh dhe cigaresh. Nëntë prej tyre janë dënuar dhe ndodhen në burg.

Tashmë departamenti i antidrogës së Selanikut pritet t’i dërgojë hetuesisë të dhënat e reja për të plotësuar dosjen e ngritur tashmë për të dy rastet që sipas të gjitha të dhënave, kanë lidhje me njëri tjetrin dhe pritet që të pandehurit të thirren sërish për të deponuar.

Edhe autoritetet e Maqedonisë së Veriut në deklaratat e tyre kanë bërë publike ngjarjen në fjalë, duke ripërsëritur bashkëpunimin me autoritetet greke dhe DEA-n amerikane.

Në orët e ardhshme priten hollësi të tjera në lidhje me këto sasi prej më shumë se një çerek toni kokainë brenda një muaji, që kartelet e drogës tentuan ta fusnin nëpërmjet portit të Selanikut , në Maqedoninë e Veriut e më pas në destinacione të tjera, shkruan TCH.

TË FUNDIT
17 minuta
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
41 minuta
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
48 minuta
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror
1 orë
Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës
2 orë
Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike
15 orë
Hospitalizohen dhe shtatë persona të tjerë me kollë të mirë, gjithsej 786 raste në vend
1 ditë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
2 orë
Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë
22 orë
Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori
1 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
13 orë
Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese
1 ditë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

alexis tsipras

Tsipras: BE dhe bashkësia ndërkombëtare qartë të tregojnë pasojat e mosrespektimit të Marrëveshjes së Prespës

Qendra për Menaxhimin e Krizave.112

QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë

INFO

NA NDIQ