Karapetrov: Pritja e Vjosa Osmani në mënyrë skandaloze dhe e dënojmë fuqishëm si VMRO-DPMNE

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/04/2023

Kryesuesi i grupit të këshilltarëve të VMRO-DPMNE-së në komunën e Tetovës, Angel Karapetrov akuzoi autoritetet e kësaj komune për mosrespektimin e dygjuhësisë dhe për kthim pas 20 vite.

Karapetrov theksoi se Kasami duhet ta dij se në Maqedoninë e Veriut gjuhë zyrtare është gjuha maqedonase dhe gjuha që flasin 20% e asaj popullate, ndërsa organizimi i djeshëm nuk është në frymën e Marrëveshjes së Ohrit.

“I nderuar kryetar, maqedonasit në Tetovë kërkojnë që deri në fund zbatimin e marrëveshjes së kornizë. Ata votuan për ju dhe ju dhanë besimin e tyre dhe mbështetje në zgjedhjet lokale, me ndihmën e të cilëve fituat. Maqedonasit që dhanë votën e tyre për ju, shpresuan se do të shohin një kryetar ndryshe nga parardhësja. Maqedonasit në Tetovë, sinqerisht besuan se do të jeni kryetar për të gjithë. Mos i prishni marrëdhëniet ndëretnike për pikë të ulta politike. VMRO-DPMNE si parti politike për të cilën votojnë shumicë e maqedonasve ju japim mbështetje, por ajo nuk është pa kushte! Të bindur se do ti përmirësoni gabimet dhe në të ardhmen të mos përsëriten” , deklaroi Angel Karapetrov nga VMRO-DPMNE.

https://www.facebook.com/karapetrov.angel/posts/10218643224350872

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

reuten

Reuten: Sanksionuam Kosovën, jo agresorin – duhen hapa ndaj Vuçiqit e Dodikut

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Do të anëtarsohem në VMRO-DPMNE nëse do të arrijnë që maqedonasit t’i përfshijnë në Kushtetutën bullgare

IMG_9497

Kongresi i LSDM zyrtarizoi kandidaturën e Pendarovskit për president

IMG_9496

IPIS demanton: Nuk kemi bërë anketë që u shpërnda sot

IMG_9478

Pritja e Taravarit në Strugë në hapjen e shtabit zgjedhor (Video)

IMG_9479

Selimi: Ndihma e shpejt në Shkup për herë të parë me shef shqiptar

David-Philips

Serbët le të shkojnë në Serbi, nëse duan të përdorin dinarin, thotë ish-zyrtari amerikan

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI me kandidatë për deputetë në njësitë 3 dhe 4, ja emrat?

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

INFO

NA NDIQ