“Karrota” për Serbinë që ta pranojë planin franko-gjerman, raportohet për 2.7 miliardë euro

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/03/2023

Beogradi dhe Prishtina së shpejti duhet të deklarojnë nëse dhe si do ta zbatojnë planin evropian për që u pranua por nuk u nënshkrua në Bruksel. Pas disa muajsh duket se Beogradi ka një “karotë” në duar, por Perëndimi është gati të përdorë “shkopin” nëse diçka nuk shkon sipas planit. Shkruan portali serb nova.rs.

Gjegjësisht, presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti janë takuar të hënën në Bruksel dhe përfundimi është i qartë – të dyja palët e kanë pranuar propozimin evropian.

Sipas Kurtit, ai ka dashur ta nënshkruajë marrëveshjen, ndërsa Serbia jo, gjë që e ka konfirmuar edhe përfaqësuesi i Serbisë.

Siç pretendon Vuçiq, “diçka” do të duhet të nënshkruhet deri më 24 mars, dhe partnerët perëndimorë vlerësuan procesin e dialogut dhe bënë thirrje për përshpejtim shtesë për normalizimin e plotë të marrëdhënieve

Me këtë rast për “Beogradin e bindur” është përgatitur një shpërblim në formën e investimeve në vlerë prej 2.7 miliardë euro.

Sipas portalit Nova.rs, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në fillim të dhjetorit ka zhvilluar një takim në Bruksel me përfaqësuesit e Mercedes, Rio Tinto dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe rasti ka qenë një investim i madh i cili, siç thuhet, duhet të mbërrijë në Serbi.

Sipas informacioneve jozyrtare të siguruara nga ky portal, kjo marrëveshje që do të lidhet nga Qeveria e Serbisë kap vlerën e rreth 2.7 miliardë eurove.

Duke u thirrur në burime të veta portalit Nova.rs, shkruan se në takimin e dhjetorit është rënë dakord që kontrata të nënshkruhet në fund të muajit shkurt dhe publiku të marrë të gjitha informacionet për investimin në muajin mars. Siç u tha, Serbia duhet të marrë një fabrikë të makinave elektrike, dhe ky investim duhet të jetë një nga të ashtuquajturat “Karota” për Serbinë nëse pranon propozimin franko-gjerman për Kosovën dhe harmonizon politikën e saj të jashtme me Bashkimin Evropian (BE).

Në ndryshim nga shpërblimi, ka një dënim në rast se arsyeja nuk pranohet ose sabotohet./Bota Sot

TË FUNDIT
46 minuta
Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje
1 orë
Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr
2 orë
Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme
2 orë
Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore
2 orë
Avokati Koci konfirmon se e ka gjetur vendin ku mbahet trupi i Faton Hajrizit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Një 26-vjeçar dyshohet se tentoi ta vriste kryetarin e komunës së Haraçinës
5 orë
Kroacia shpall persona të padëshiruar tre politikanë nga Mali i Zi
19 orë
Sevim Hoxha, këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA (FOTO)
1 orë
Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr
1 ditë
Shkup, 110 gjoba për shkelje të rregullave në trafik
16 orë
Sela flet për ndryshime të sistemit në Maqedoninë e Veriut (VIDEO)
1 ditë
Toshkovski: LSDM po mbron krimet e BDI-së! Do të nisim procedura ndaj të paprekshmëve

LEXO MË SHUMË

burgu-idrizove

Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje

IMG_4697

Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr

arben taravari2

Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme

vanja

Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore

faton hajrizi

Avokati Koci konfirmon se e ka gjetur vendin ku mbahet trupi i Faton Hajrizit

policia

Kallëzim penal ndaj tre policëve, gjuajtën me armë zjarri gjatë orarit të punës

arben fetai

“Spiun i Albin Kurtit”, Fetai flet për kritikat për pasurinë e tij: Levica vazhdimisht merret me mua

IMG_4697

Fetai: Do të ndryshojmë ligjin, për një vit të mbyllim 70% të kazinove

arrest ushtar blerim ramadani

Protesta në Ferizaj, kërkohet lirimi i ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadanit

INFO

NA NDIQ