Kasami dhe Mickoski u dakorduan që të thellojnë bashkpunimin lokal

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/02/2022

Kryetari i Komunës së Tetovës, njëherit edhe kryetar i Lëvizjes Besa z.Bilal Kasami, sot realizoi tekim me liderin e partisë VMRO DPMNE, z.Hristijan Mickoski.

Temë diskutimi ishin problemet dhe sfidat lokale me të cilat ballafaqohet pushteti i ri lokal, ku të dy liderët u dakorduan për të thelluar bashkëpunimin në nivel lokal.

Kryetari Kasami e njoftoi Mickovskin për gjendjen aktuale të komunës së Tetovës, projektet aktuale dhe për projektet e ardhshme, ai njoftoi Mickoskin edhe për problemet e shumta të trashëguara nga ish pushteti lokal, përfshirë edhe borxhin e madh milionësh.

Kasami dhe Mickovski paralajmëruan takime të reja dhe aktivitete të përbashkëta edhe në periudhën e ardhshme, ku ky bashkëpunim do të orientohet drejt thellimit të bashkëpunimit edhe në nivel qendror, gjetjen e zgjidhjeve për krizën në të cilën ndodhet vendi dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare sa më shpejt që të jetë e mundur.

“Me Hristijan Mickoskin biseduam për bashkëpunimin në nivel qendror, për gjetjen e zgjidhjes së krizës në të cilën ndodhet vendi, si në nivel ndërkombëtar ashtu edhe në atë të brendshëm. Diskutuam edhe për krizën ekonomike e cila është mjaft serioze veçanërisht në pjesën e krizës energjetike. Poashtu biseduam edhe për koordinimin e aktiviteteve që të kemi zgjedhje sa më të shpejta dhe vullneti i qytetarëve të shprehet edhe në pushtetin qendror”, tha Kasami, duke shtuar se në periudhën e ardhshme do të thellohet edhe më tej bashkëpunimi mes dy partive.

“Kemi pasur një takim jashtëzakonisht konstruktiv, kemi diskutuar për çështje aktuale që shqetësojnë të gjithë qytetarët e Maqedonisë… Arritëm në një përfundim të përbashkët se shumica dërrmuese e qytetarëve kanë konstatuar se vendi po shkon në drejtim të gabuar, dhe se kjo qeveri duhet të largohet një orë më parë”. Është guxim i madh këtë që Bilall Kasami e bëri fillimisht në zgjedhjet lokale, e më pas me angazhimin e tij në zgjidhjen e problemeve të grumbulluara dhe të akumuluara në Tetovë”, tha kryetari i VMRO-DPMNE-së, pas takimit me kryetarin e Komunës së Tetovës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

azerbejxhan

Hiqen vizat mes Shqipërisë dhe Azerbajxhanit

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

xhaferi-1-750x430

Xhaferi: Korridori 8 do të ndërtohet deri në vitin 2027

matura-shteterore-provimi

Matura shtetërore në RMV do të bëhet në salla sportive për të parandaluar kopjimin

INFO

NA NDIQ