Kasami: Në BDI kanë ndodhur vrasje për pozita! (Video)

INA
INA

22 Maj, 2023

Duke folur për përçarjet e fundit në BDI, kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, tha se brenda subjektit të Ali Ahmetit nuk ka demokraci dhe kujtoi se në të kaluarën, kanë ndodhur edhe vrasje gjatë betejës për pozita.

“Kur flasim për demokraci dhe BDI, nuk janë dy gjëra që shkojnë bashkë. Në BDI që nga viti 2001 ka pasur largime, ka pasur eliminime, ka pasur edhe vrasje. Në momente të caktuara anëtar, eksponent të rëndësishëm të kësaj partie politike, edhe njerëz të luftës, nga momenti kur ata kanë dalur kundër qëndrimeve të partisë apo kundër qëndrimeve të lidershipit të partisë ata edhe fizikisht janë eliminuar dhe si kanë ndodhur gjithë këta proçese na i dijmë. Nuk flasim për subjekt politik demokratik, sepse fundja edhe bazën ideologjike ajo e ka diku tjetër, që nuk përkon shumë me demokracinë. Sigurisht që ata duhet të adaptohen në pamje me veprimet demokratike, por në esencë nuk janë të tillë dhe zhvillimet e fundit po e tregojnë një kontinuitet të përçarjeve që kanë qenë në BDI, por që deri tash kanë arritur që më mjeshtri t’i mbulojnë”, tha Kasami për gazetën LAJM.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi-visar-ganiu

Ganiu: Grubin nuk e votojnë as në lagjen e tij (VIDEO)

kovacevski ursula

Kovaçevski-Von der Leyen: BE-ja ofron mbështetje të fortë për arritjen e një konsensusi për ndryshimet kushtetuese

shkupi

E premtja, ditë jopune për qytetarët e besimit ortodoks në Maqedoninë e Veriut

Gjykata_1-768x463-1-750x430-1

Ohër, shtyhet për më 12 korrik gjyqi për rrahjen e Pendikovit

mesic

“Rruga drejtë BE-së po zgjatet pa nevojë”, Mesiq: Maqedonia është dashur të jetë anëtare shumë kohë më parë

ora-rryma-evn-struja

Nga korriku, energjia elektrike 13% më e shtrenjtë

mickoski-kovacevski

Kovaçevspi: Me Mickoskin do të bisedojmë për marrjen e mbështetjes nga VMRO-DPMNE për eurointegrimet

tetova

Tetovarët adhurues të targave të veçanta/ Paguajnë 73 mijë denarë që në vend të numrave të vendosin emrin

policia-714x420

Karikator arme në tualetin e shkollës në Hasanbeg!

INFO

NA NDIQ