Kasami: Ngjarjet e 5, 6 dhe 7 marsit janë simbolika e trimërisë, e lirisë dhe e sakrificës sublime

Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/03/2023

Në organizim të Komunës së Tetovës mbrëmë me rastin e 25 vjetorit të luftës së lavdishme të Adem Jasharit, u mbajt “Epopeja e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare” ku krahas shumë personaliteteve I pranishëm ishte edhe Lulzim Jashari djali I komandantit Adem Jashari.

“Ngjarjet e 5, 6 dhe 7 marsit janë simbolika e trimërisë, e lirisë dhe e sakrificës sublime, një epilog i një gjakimi të përhershëm lirie të familjes Jashari dhe gjithë familjeve të Kosovës. Janë fillimi i një epoke lirie për Kosovën që mishërohet me figurën e komandantit legjendar Adem Jashari dhe luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”. Epopeja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, si ngjarja në të cilën kujtojmë rezistencën e pashembullt të komandantin legjendar Adem Jashari dhe familjes së tij, është ngjarja më e rëndësishme në historinë e re të kombit shqiptar. Kjo ngjarje shënon fillimin e një epoke tjetër, epokës së organizimit të gjithëmbarshëm për çlirimin përfundimtar të Kosovës. Kjo ngjarje shënon një moment të ri në historinë e Kosovës, momentin e lirisë dhe pavarësisë.

Ne, sot, të gjithë përkulemi para lavdisë së komandantit Adem Jashari dhe familjes Jashari, para gjithë të rënëve në altarin e lirisë. Ne, sot, me nderimet më të thella përkujtojmë Epopenë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, gjithë sakrificën sublime që i dha udhë lirisë së Kosovës. Komandanti Adem Jashari, familja Jashari janë vetë historia e dhimbshme dhe madhështore e Kosovës, janë ekzistenca e përhershme, kujtesa kolektive dhe horizonti i lirisë dhe pavarësisë së Kosovës”, tha ne fjalën e tij Bilall Kasami, kryetar i Tetovës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

arben taravari kumanove

Sot në Gostivar konventa e promovimit të kandidatit presidencial, Arben Taravari

IMG_9416

ASH e Selës tubim në Tetovë (VIDEO)

universiteti-i-tetoves-UT

Të hënën, pesë universitete në protesta për rritjen e pagave

INFO

NA NDIQ