Kasami përkujton përvjetorin e Lidhjes së Prizrenit

Picture of ina-online
ina-online

10/06/2024

Bilall Kasami, kryetar i Tetovës përmes një postimi në rrjetet sociale ka përkujtuar përvjetorin e Lidhjes së Prizrenit.

Ja porosia e tij:

146 vite më parë, atdhetarët e shquar të kohës nga të gjitha viset e shqiptarisë mbajtën Kuvendin e Lidhjes së Prizrenit. Të organizuar si kurrë më parë, në këtë Kuvend ata e dhanë besën se nuk do u nënshtrohen politikave të forcave që duan shkatërrimin e shqiptarëve dhe Shqipërisë. Edhe ndaj kësaj Lidhje kishte shumë armiq e tradhtarë, por shqiptarët kurrë nuk u mposhtën. Falë Lidhjes së Prizrenit sot shqiptarët kanë dy shtete të pavarura dhe janë faktori kyç në Ballkanin Perëndimor.

Ne e kemi obligim që mos ta harrojmë amanetin e të parëve tanë, i cili u vazhdua nga Liderët e Lidhjes së Prizrenit, Ymer Prizreni, Abdyl Frashëri dhe Sulejman Vokshi e deri tek Adem Jashari. Lidhja është e gjallë edhe sot, dhe shqiptarët të bashkuar po bëjnë ndryshime të mëdha në çdo hapësirë shqiptare, me qëllim faktorizimin sa më të madh në rajon dhe unifikimin në BE.

Lidhja është gjallë!🇦🇱”, ka shkruar Kasami.(INA)

TË FUNDIT
12 minuta
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
37 minuta
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
43 minuta
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror
1 orë
Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës
2 orë
Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
43 minuta
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror
23 orë
Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor
15 orë
Nikolloski vitin e ardhshëm do të prezantojë tren urban nga Draçeva në Shkup
1 ditë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
37 minuta
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
21 orë
Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë
15 orë
Hospitalizohen dhe shtatë persona të tjerë me kollë të mirë, gjithsej 786 raste në vend
1 ditë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

Qendra për Menaxhimin e Krizave.112

QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë

gjykata

Tre të plagosur rëndë nga Maqedonia, vendim i çuditshëm i gjykatës austriake

arme statistik

Maqedonia e Veriut renditet e treta në Evropë sipas shkallës së vdekjeve nga armët e zjarrit

INFO

NA NDIQ