Kasami prezanton plan programin për parkingjet në Tetovë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2022

Kryetari i komunës së Tetovës, Bilall Kasami, sot ka prezantuar plan programin e tij lidhur me parkingjet në komunën që ai menaxhon.

Ai njofton se si institucion kanë analizuar të gjitha mundësitë për të bërë më të mirën për Tetovën, dhe për të ofruar zgjidhje më të mira, njofton Zhurnal.

Siç bënë të ditur Kasami, në vitin 2022 është paraparë zgjerimi i parkingjeve zonale, si dhe shtimi i vendparkingjeve në komunë, të gjitha këto, të ndara në pesë faza.

Faza 1: Janar-Mars

Në këtë fazë të periudhës së tremujorit të I-rë të vitit 2022, do të realizohen vendparkingjet që kanë nevojë vetëm Projekt komunikacioni dhe pëlqim nga ana e Min. së Punëve të Brendëshme – Tetovë, në këtë fazë do të kemi 195 parkingje shtesë zonale, ndërsa të mbyllura 230, pra gjithsej në fazën e tre mujorit të parë do të kemi parkingje shtesë prej 425 vende parkimi.

Faza 2: Prill-Qershor

Në këtë fazë, përfshihen parkingjet e reja të mbyllura ku do të kemi 415 vendparkime të reja dhe gjithashtu do të pregatiten matje gjeodezike, projekt infrastrukturor, marrje e lejes së ndërtimit, projekt komunikacioni dhe pëlqim nga ana e Min. së Punëve të Brendëshme – Tetovë.

Faza 3: Korrik-Shtator

Kjo fazë përfshinë dy bulevargje, ate të Bllagoja Toskës me 150 vendparkime si dhe një pjesë të bulevardit të Ilindenit me 80 vendparkime, dmth gjithsejt kjo fazë përfshinë 230 vendparkime.

Në këtë fazë do ketë edhe intervenime për zgjerim të profilit të rrugës dhe gjithashtu do të pregatiten matje gjeodezike, projekt infrastrukturor, marrje e lejes së ndërtimit, projekt komunikacioni dhe pëlqim nga ana e Min. së Punëve të Brendëshme – Tetovë.

Faza 4: Tetor-Dhjetor

Edhe kjo fazë përfshinë parkingjet kryesisht të mbyllura ashtu si në fazën e dytë, me gjithsejt 130 vendparkime të reja. Gjithashtu do të përgaditen matjet gjeodezike, projekt infrastrukturor, marrje e lejes së ndërtimit, dhënia e propozimit në këshill për prishjen e objekteve të përkohshme të garazheve, projekt komunikacioni dhe pëlqim nga ana e Min. së Punëve të Brendëshme – Tetovë.

Faza 5: Janar-Dhjetor

Kjo fazë përfshinë parkingjet në kate duke përfshirë lokacionet: dy parkingje përball tregut të gjelbërt njëri me 350 VP dhe tjetri me 280 VP, një te lokacioni afër Gjyqit si dhe parkinku në Kodrën e Diellit me gjithsej 924 VP . tre për të cilën ekipi punues tanimë vetëm se ka filluar me analizat dhe projketimin e planit, do të rregullohen çështjet pronësore juridike me sipërfaqet katastrale të parkingjeve, shqyrtimi i planeve detale urbanistike, përgatiten matje gjeodezike, projekt ndërtimi, marrje e lejes së ndërtimit, projekt komunikacioni dhe pëlqim nga ana e Min. së Punëve të Brendëshme – Tetovë.

Momentalisht ndërmarja e Tetovës posedon 420 parkime zonale dhe 220 parkimgje të mbyllura, ndërsa ky është plani për parkingjet zonale dhe parkingje të reja të planifikuara.

Në total vend parkimet do jenë zonale 425, të mbyllura 775,dhe në kate 1890, ndërsa gjithsej do kemi shtesë 3.090 VP, ka njoftuar sot kryetari i komunës së Tetovës, Bilall Kasami.//Zhurnal.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ