Kasami: Ta bëjmë edhe Maqedoninë shtet shqiptar

INA
INA

29/11/2023

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, duke uruar festën e 28 Nëntorit, mbrëmë në Tetovë, ka bërë thirrje për unitet mes shqiptarëve, për siç ka thënë ai, “ta bërë edhe shtetin e dytë shqiptar Kosovën dhe pas Kosovës, pse jo, edhe Maqedoninë”.

“Të nderuar të pranishëm, të nderuar bashkëudhëtarë të mi Izet, Afrim, të nderuar media. Shumë të respektuar miq të Vetëvendosjes Arbër, Ardita, Bekim. Të nderuar deputet, kryetarë komunash dhe ju të dashur aktivist të LEN. Urime festa e 28 Nëntorit. Nuk ka sesi të jetë ndryshe, vetëm se ashtu siç ka qenë para 111 viteve në Vlorën tonë të dashur, sot këtu në Tetovë të bashkohemi Kosova, Maqedonia dhe Lugina, që ta bëjmë edhe shtetin e dytë shqiptar Kosovën dhe pas Kosovës, pse jo, edhe Maqedoninë. Ndjehem shumë krenar dhe i lumtur që koalicionin shqiptar, i cili do të sjellë ndryshimet e domosdoshme për anëtarësimin e RMV-së në BE, po e nënshkruajmë sot me 28 Nëntor, ditën historike më të madhe në historinë e popullit shqiptar”, tha kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami.

Këto komente Kasami i bëri në manifestimin e organizuar në Tetovë, ku Lidhja Europiane për Ndryshim ku bëjë pjesë Lëvizja Besa, Alternativa dhe Lëvizja Demokratike edhe zyrtarisht e kanë nënshkruar deklaratën e bashkëpunimit nën emrin “Lidhja Europiane për Ndryshim”./Gazeta LAJM

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vmro-dpmne

OBRM-PDUKM: Bullgaria dhe Greqia nuk janë mbështetësit kryesorë të integrimit të Maqedonisë në BE

policia-714x420

Rrahja mes policëve në Qendrën Klinike në Shkup, MPB parashtroi kallëzim penal ndaj një polici

Klinika-Infektive-Shkup

Komisioni për sëmundje infektive do të mbajë mbledhje, 123 raste të kollës së mirë në Shkup

moti-1

Ky është parashikimi i motit për ditën e sotme

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

INFO

NA NDIQ