Kaselakis: Micotakis po gënjen popullin grek për Marrëveshjen e Prespës

Picture of ina-online
ina-online

31/05/2024

Nëse Qeveria dhe Kryeministri konsiderojnë se Marrëveshja e Prespës është e dëmshme, le të shkojnë te VMRO të dakordohen për një marrëveshje të dobishme, theksoi lideri i SYRIZA-s Stefanos Kaselakis në intervistën për televizionin shtetëror grek “ERT”, njoftoi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Kryetari i partisë opozitare greke tha se qeveria aktuale dhe kryeministri Kirjakos Micotakis në vitin 2019 “e instrumentalizuan çështjen, e ndanë popullin dhe i nxorrën në rrugë”.

“Dhe që atëherë, jo vetëm që nuk ka bërë asgjë për të ratifikuar aspektet pozitive të kësaj marrëveshjeje, por përkundrazi vjen e na thotë: “është një marrëveshje e dëmshme, por unë e respektoj”. Nëse është një marrëveshje e dëmshme, le të shkojë te VMRO-ja, e cila është parti fqinje në Partinë Popullore Evropiane, le të shkojë atje për të rënë dakord për një marrëveshje të dobishme“, tha Kaselakis.

Shtoi se nëse vërtet Micotakis nuk pajtohet me Marrëveshjen, atëherë ” me siguri do të gjejë terren më të favorshëm te qeveria aktuale e Maqedonisë së Veriut”.

“Le të shkojë atje dhe të bëjë një marrëveshje të dobishme. Ndryshe le ta pranojë se e ka instrumentalizuar dhe se po gënjen sërish popullin grek”, shtoi lideri i SYRIZA-s për “ERT”.

TË FUNDIT
6 minuta
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
51 minuta
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
1 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
1 orë
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet
2 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

ME TE LEXUARA

1 ditë
Për 9.5 milionë euro, Lidl e ka blerë objektin e Mr.Bricolage nga “Skopski Pazar”
4 orë
Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë
1 ditë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
7 orë
Kuvend, seancë për zgjedhjen e nënkryetarëve dhe formimin e trupave punues
1 ditë
Gashi takon ambasadorin e Kosovës në Maqedoni, Florian Qehajën
3 orë
Tani shkencat mjekësore mund ti kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së
1 ditë
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit
7 orë
Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

LEXO MË SHUMË

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani shkencat mjekësore mund ti kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

shkolla-nxenes-780x439-1

Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë

INFO

NA NDIQ