Katari në finalen e Kupës së Azisë, eliminon Iranin me përmbysje

INA
INA

08/02/2024

Katari është kualifikuar për në finalen e Kupës së Azisë, pasi mundi 2-3 Iranin në Doha. Të besuarit e Amir Ghalenoei kaluan në avantazh shumë shpejt, që në minutën e katërt me lojtarin e Romës, Azmoun. Gjithsesi, te Katari nuk u demoralizuan dhe përmbysën shifrat. Protagonist absolut ishte sulmuesi Afif, i cili dhuroi një asist për Abdulsallam në minutën e 17-të, ndërsa realizoi një gol brilant në të 43-tën.

Irani u fut me shumë dëshirë në pjesën e dytë, duke nisur fraksionin në sulm. Iranianët reklamuan një prekje me dorë në zonë në minutën e 49-të, me arbitrin Al Ali që fillimisht hezitoi, sakaq më pas akordoi penallti pas rishikimit me VAR. Nga pika e bardhë e penalltisë nuk gaboi Alireza Jahanbakhsh, ekzekutim perfekt i tij.

Goli i Almoez Ali në të 82-tën i dha Katarit një biletë për në finalen e madhe. Kjo përfaqësuese shkon për herë të 12-të në histori në finalen e këtij kompeticioni. Kampionët në fuqi do të përballen me Jordaninë me 10 shkurt./abcnews.al/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

luka modric

Mjeshtëria e Luka Modriçit, Real ngadhënjen në finish

xabi alonso

Mega ofertë nga gjiganti europian për Xabi Alonson – 23 milionë euro pagë në vit

milan

Milani ndalet në barazim

arian ademi

Kaos, ofendohet shqiptari në Kroaci, hidhet një ulëse në drejtim të familjes së tij

Anceloti

Ancelotti konfirmon se nuk do të përfshihet në negociatat e rinovimit të kontratës me yllin e Real Madridit

xavi

Xavi vazhdon të ëndërrojë titullin në La Liga: Nuk dorëzohemi lehtë

manchester united

Manchester United i gatshëm të paguajnë klauzolën prej 100 milionë eurosh për yllin e Sporting Lisbonës

barcelona

Laporta: Barcelona do të luftojë për titullin e Ligës së Kampionëve

Hernandez-1

Gjiganti evropian kërkon transferimin e Theo Hernandezit, nuk është Real Madridi

INFO

NA NDIQ