Katër pika ku Rama është rreshtuar pro Serbisë

Picture of INA
INA

29/09/2023

Andi Bushati

1) Rama e kercenoi Albin Kurtin, ne 19 qershor, se po te vazhdonte te vepronte si deri atehere, KFOR-i do merrte nen kontroll veriun. Tani, nje dite pasi e tha i pari Vuçiçi, ai propozoi si zgjidhje, marrjen e kontrollit te veriut nga KFOR.

2) Rama qe i pari qe i vuri sanksione Kosoves duke anulluar mbledhjen mes qeverive te dy vendeve. Ndersa tani edhe pas ngjarjeve ne Banjske, ai deklaroi se do ti vazhdoje maredheniet bilaterale me regjimin e Vuçiçit, pavaresisht asaj qe ndodhi.

3) Rama nuk e ka ngritur kurre zerin ndaj presionit te perendimoreve kunder qeverise se Kosoves, nderkohe qe ai i jepte leksione perendimit, se nuk duhet ti beje presion Serbise, per ti vene sanksione Putinit.

4)Rama kembengul tek fiksimi i Beogradit per krijimin e nje asocacioni te komunave serbe, per te cilin thote se ka nje draft personal. Nga gjithe mareveshja e bazuar mbi planin Franko Gjerman, ai e ve theksin aty ku i intereson Vuçiçit, strategjia e te cilit eshte: dua asocacionin, por “e kam doren te lenduar” per te nenshkruar nenet qe sanksionojne njohjen ‘de facto’ te Kosoves.

TË FUNDIT
2 ditë
Patriotizmi
2 javë
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë
2 javë
Rritja partive nacionaliste në Parlamentin e BE-së mund të ketë implikime për Maqedoninë dhe më gjerë
2 javë
Shkundja "FLontit" dhe kush po i ha "GURABIJAT"!
2 javë
Edhe PPD-ja i fitoi zgjedhjet dhe iku në opozitë, por s’qante si ti o Ali Ahmeti!

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

mirlind daku

Patriotizmi

Naser Hani

Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

muhamer pajaziti

Rritja partive nacionaliste në Parlamentin e BE-së mund të ketë implikime për Maqedoninë dhe më gjerë

Naser Pajaziti

Shkundja “FLontit” dhe kush po i ha “GURABIJAT”!

fejzi hajdari

Edhe PPD-ja i fitoi zgjedhjet dhe iku në opozitë, por s’qante si ti o Ali Ahmeti!

muharrem salihu

Meloni në Shqipëri, ama duhet dhe qasje konstruktive, rajone europiane në Ballkan,investime, etj

durresi plazh bregdeti deti shqiptar golem

Shqipëria e përmbytur nga turistë qoftesh e jo milionash…!?

isabel alende

Isabel Alende: Pse njerëzit janë lodhur nga demokracia dhe po përqafojnë diktaturat

urim hasipi

Me marrëveshjen e Ohërit është thyer ëndrra e shqiptarëve

INFO

NA NDIQ