Katër poste të “Grupit të Zjarrit” kalojnë në duar të ASH-së

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/02/2023

Aleanca për Shqiptarët, përveç dy ministrave, një zëvendëskryeministri dhe dy zëvendësministrave, do t’i takojnë edhe dy Sekretarë shtetëror. Duket se BDI është kujdesur që partnerit të ri të koalicionit t’i japë edhe tre poste që aktualisht udhëhiqen nga zyrtarë të afërt të “Grupit të Zjarrit”. Gazeta KOHA merr vesh se Sekretar shtetëror në Ministrinë për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive dhe Sekretar shtetëror në Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale do të emërohen kuadro të ASH-së, ndërsa partisë së Arben Taravrit do t’i takojë edhe Spitali për Sëmundje Psikike në Bardovcë.

Aktualisht, Sekretar shtetëror në MPPS është Resmi Ejupi nga Gostivari, i afërt i Nevzat Bejtës, ndërsa sekretar në Ministrinë që udhëhiqet nga Artan Grubi, është Adnan Ejup – njeri i afërt i Izet Mexhitit. Qamil Kovaçi, drejtori aktual i Spitalit për Sëmundje Psikike në Bardovc dhe njeriu i afërt i Blerim Bexhetit, do të zëvendësohet me kuadër të ASH-së, thonë për KOHA burime zyrtare në BDI. Ndryshe nga emërimi i ministrave dhe zëvendësministrave që bëhet nga Parlamenti, emërimi i Sekretarëve shtetëror bëhet nga vet ministrat.

Paraprakisht, BDI kishte hequr dorë edhe nga posti i zëvendësministrit në Ministrinë e Mbrojtjes, pozicion ky që udhëhiqej nga Bashkim Hasani, njeri i afërt i Nevzat Bejtës. Ndryshe, në seancën e sotme të Parlamentit për Propozimin për rikonstruimin e Qeverisë, duhet të konfirmohen dorëheqjet e ministrave, të votohet shkarkimi i ministrave dhe zëvendësministrave dhe të zgjidhen të rinj. Para deputetëve, kryeministri duhet të shpjegojë propozimin për rikonstruim, me të cilin kabineti i tij do të marrë katër ministra dhe pesë deputetë të rinj. Sipas nenit 221 të Rregullores së Kuvendit, Propozimin për shkarkimin e një anëtari të Qeverisë, kryetari i Qeverisë ia paraqet me shkrim kryetarit të Kuvendit dhe mund ta sqarojë atë. Pas propozimit për shkarkimin e një anëtari të Qeverisë, Kuvendi vendos në seancën e parë të ardhshme.

“Pas propozimit për shkarkimin e një anëtari të Qeverisë, hapet hetimi. Anëtari i Qeverisë për të cilin është paraqitur propozimi për shkarkim mund të deklarohet pas propozimit për 15 minuta, siç thuhet në nenin 221 të Rregullores së Parlamentit. Siç thuhet në nenin 94 të Kushtetutës, nëse kryetari i Qeverisë propozon shkarkimin e më shumë se një të tretës së anëtarëve të Qeverisë nga përbërja fillestare, Kuvendi vendos se si do të zgjedhë Qeverinë e re. (koha.mk)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

08640000-0a00-0242-2f7c-08d9c5599401_w408_r1_s

Irani nis dronë drejt Izraelit si shenjë hakmarrjeje

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

INFO

NA NDIQ