Katër shtetas të Maqedonisë së Veriut do të shkojnë nga Gaza përmes vendkalimit Rafah

Picture of INA
INA

02/11/2023

Autoritetet kufitare në Gazë publikuan një listë prej 596 shtetasve të huaj dhe persona me shtetësi të dyfishtë nga 15 vende të cilëve u është lejuar që sot të largohen nga Gaza, në mesin e të cilëve edhe katër shtetas të Maqedonisë së Veriut.

Më shumë se 500 njerëzve u ishte lejuar që të largohen dje, kur për herë të parë pas disa javëve ishte hapur vendkalimi.

Autoritete palestineze e publikuan listën me emra para orës 2 të mëngjesit sipas kohës lokale, duke treguar se personat duhet të jenë në vendkalimin kufitar në orën 7 të mëngjesit.

Ministria e Punëve të jashtme të Maqedonisë së Veriut dje e përshëndeti vendimin për hapjen e vendkalimit kufitar Rafah mes Rripit të Gazës dhe Egjiptit, me çka mundësohet evakuim i shtetasve të huaj, duke përfshirë edhe pesë shtetas të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

“Siç informuam më parë, qytetarët tanë që ndodhen në Gazë tashmë janë të përfshirë në listat e evakuimit dhe presim që së shpejti të realizohet e njëjta sipas rrethanave në terren dhe dinamikës së evakuimit, duke pasur parasysh numrin e madh të shtetasve të huaj në Gazë të cilët janë pjesë e këtij operacioni. Nëpërmjet komunikimit të ngushtë dhe të vazhdueshëm me institucionet kompetente të Egjiptit dhe Izraelit, si dhe me qytetarët tanë, Ministria e Punëve të Jashtme është e përfshirë menjëherë dhe në mënyrë aktive, me qëllim evakuimin e shpejtë dhe të sigurt të qytetarëve tanë”, njoftoi MPJ.

Personat që janë në listën e të huajve dhe me shtetësi të dyfishtë, të publikuar nga autoritetet kufitare të Gazës, përveç katër shtetasve nga Maqedonia e Veriut, janë edhe nga Azerbajxhani (8), Belgjika (50), Bahreini (6), Çadi ( 2), Kroacia (23), Greqia (24), Hungaria (20), Itali/KB (4), Meksika (2), Holanda (20), Koreja e Jugut (5), Sri Lanka (17), Zvicra (11) dhe nga SHBA (400 ).

TË FUNDIT
47 minuta
Mitko Çavkov del nga burgu!?
48 minuta
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
60 minuta
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
2 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
2 orë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

ME TE LEXUARA

9 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
1 ditë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë
3 orë
Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi
1 ditë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
8 orë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar
1 ditë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
3 orë
Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik

LEXO MË SHUMË

mitko

Mitko Çavkov del nga burgu!?

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

INFO

NA NDIQ