Kacarkas i mbaron mandati, pasardhësi i saj do të bëhet i ditur në fund të kësaj jave

Picture of INA
INA

29/05/2024

Dobrila Kacarska, aktualisht Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, do të japë sot një konferencë për media ku pritet të pasqyrojë mandatin e saj trevjeçar si udhëheqëse e institucionit më të lartë gjyqësor në vend. Kjo shënon përfundimin e mandatit të saj, që skadon më 2 qershor, dhe hedh dritë mbi procedurat e ardhshme për zgjedhjen e pasardhësit të saj.

Procesi i zgjedhjes së Kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese është i përcaktuar qartë nga Rregullorja e Punës së Gjykatës. Çdo gjyqtar në gjykatë ka të drejtë të propozojë një kandidat për kryetar, dhe kandidati për kryetar përzgjidhet nga një komision i përbërë nga tre gjyqtarë të zgjedhur nga shumica e gjyqtarëve të gjykatës.

Zgjedhja e kryetarit kërkon miratimin e dy të tretave të numrit të përgjithshëm të gjyqtarëve përmes një votimi të fshehtë. Në rast se kandidati nuk arrin të marrë këtë shumicë, procedura e zgjedhjes do të përsëritet.

Kandidatët që janë në garë për kryesimin e Gjykatës Kushtetuese përfshijnë Naser Ajdarin, Osman Kadriun, Darko Kostadinovskin, Fatmir Skenderin, Tatjana Vasic Bozadzievan, Elizabeta Dukovskan, Jadranka Dabovic Anastasovskan dhe Ana Pavlovska Danevan. Këta individë janë gjyqtarë aktualë të Gjykatës dhe njëri prej tyre pritet të zgjidhet si kryetar deri në fund të muajit.

TË FUNDIT
11 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
20 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
20 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
20 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
20 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

21 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
21 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
20 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
20 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s
20 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
20 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
20 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
20 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
11 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

LEXO MË SHUMË

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

orhan murtezi

Orhan Murtezani ministër për Integrime?

INFO

NA NDIQ