KE me vlerësime pozitive për Ligjin e ri për Akademinë për Gjyqtarë dhe Prokurorë Publikë në Maqedoni

INA
INA

10 Gusht, 2023

Komisioni Evropian ka dhënë nota pozitive në shqyrtimin e Raportit për Ligjin e ri për Akademinë për Gjyqtarë dhe Prokurorë Publikë, i cili u miratua së fundmi në Kuvend, njoftojnë sot nga Ministria e Drejtësisë së RMV-së.

Nga atje thonë se kjo është një mirënjohje e madhe nga Bashkësia Ndërkombëtare që monitoron në progresin e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Ndryshimet ligjore u iniciuan nga ministri i Drejtësisë Krenar Loga dhe u mbështetën nga deputetët e mazhorancës qeveritare pasi ishin bllokuar më parë në Kuvend.

Departamenti shton se Akademia për Gjyqtarë dhe Prokurorë Publikë mbetet një pikë e ndritur në procesin e reformës në sistemin e drejtësisë, përfundoi KE në shqyrtimin e Raportit për Klasterin 1, “Vlerat Themelore”.

“Me ndryshimet mundësohet edhe marrja e një certifikate të unifikuar përfundimin e trajnimit fillestar për gjyqtarët dhe prokurorët publikë. Komisioni Evropian konsideron se kjo paraqet një përfitim të madh në ngritjen e cilësisë për përzgjedhjen e më të mirëve që janë regjistruar në shpalljen për pranim të trajnimin fillestar të Akademisë.

Ligji parashikon gjithashtu unifikimin e praktikës gjyqësore përmes një vëllimi të shtuar të trajnimeve për gjyqtarët në kuadër të Akademisë së Gjyqtarëve dhe Prokurorëve Publikë, si dhe një ripërcaktim të mënyrës së dhënies së provimeve pranuese dhe përfundimtare bazuar në kritere dhe kritere objektive për vlerësimin e njohurive të kandidatëve”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Drejtësisë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vucic

Vuçiq tregon se sa forca i ka në kufi me Kosovën

Blerim-Latifi

Ikën cullak n’Serbi (FOTO)

Screenshot_2023-09-30-17-32-39-370-edit_com.facebook.katana

Pilotja amerikane që bombardoi Serbinë për 200 orë rresht

nato-1

Këto janë instrumentet e NATO-s për stopuar Serbinë

IMG_5631

REL: Vërehet lëvizja e një kolone ushtarake në jug të Serbisë (FOTO)

IMG_5630

Radojçiq shfaqet në publik, shkon në Ministrinë e Brendshme!

pendarovski-nato

Pendarovski: Mirë që Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria janë anëtarë të NATO-s, që të parandalohet konfrontimi ndërmjet ushtrisë së Kosovës dhe Serbisë

michael roth

Ushtria serbe afër kufirit të Kosovës, ish-ministri gjerman: Ku dreqin është BE-ja?

Screenshot_2023-09-30-13-54-28-023-edit_com.facebook.katana

Ish-eprori i FSK: Kryeministër Kurti mos u bë kaq i lig, shumë i lig

INFO

NA NDIQ