Këngëtari i talentuar Ilsi Ademi, lançoi video – klipin e parë në New York, “Flokëarta”

Picture of ina-online
ina-online

14/09/2023

Ilsi Ademi, ka 5 vjet e katër muaj që po jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Komuniteti shqiptar, shkodranët e Amerikës, ndjejnë një kënaqësi, dhe e uruan përzemërsisht që talenti shkodran u bë pjesë e komunitetit të artistëve shqiptar në Amerikë.

Mirëpo, aq sa ata u gëzuan, u ndjejnë në një keqardhje, që ky talent i spikatur shkodran “ e la Shqipërinë, Shkodrën, që e lindi dhe i dha famë, dhe erdhi në Amerikë. Pra, zgjodhi New Yorku-n, ta fusë në zemër ashtu si dashurinë për Shkodrën, që si thotë ai “Shkodrën, nuk e ndrronë me askendë.” Ilsi, me të ardhur në Amerikë, “prej nga avioni nisi të këndojë dhe më të zbritur, ” ai nisi të marrë pjesë në shumë evente të komunitetit Shqipetar në New York, dhe jo vetëm.

“Çka ka Qellu”, një restorant autentik shqiptar në Stamford (Ct), i showman Ramiz Kukaj, i cili ka mahnitur klientelën e tij, shqiptarët e Amerikës, por edhe amerikanët e turistët e huaj me një botë të re ushqimesh të traditës shqiptare për ta, shoqëruar me dekorime të stilit antik, dhe trashgmnisë e kulturës shqiptar, u bë qendra e koncerteve, çdo fund jave për talentin shkodran Ilsi Ademi.

Kështu ai u bë pjesë integrale e komunitetit shqiptar në SHBA, pjesemarres si kengetar në disa festa kombëtare në zonën e Tri-Shteshit. Ilsi Ademi ka marrë pjesë madje dhe ka preformuar edhe në Albanian Parade, që zhvillohet çdo vjet në zemër të New York-ut, nga shoqata “Albanian Roots” ose Rrënjët Shqiptare, e Marko Kepit./Beqir Sina/INA

TË FUNDIT
17 orë
Egla vjen me një monolog, fol fol se lirohesh (video)
20 orë
Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho feston sot ditëlindjen
1 ditë
Ky është këngëtari shqiptar që paguhet 30 mijë euro vetëm për një natë (VIDEO)
1 ditë
Dua Lipa po bëhet gati për udhëtimin në Kosovë
1 ditë
“Dua të votoj në 2025”- Diaspora protestë para Kuvendit: Nuk ka zgjedhje pa ne!

ME TE LEXUARA

17 orë
Egla vjen me një monolog, fol fol se lirohesh (video)
20 orë
Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho feston sot ditëlindjen

LEXO MË SHUMË

egla

Egla vjen me një monolog, fol fol se lirohesh (video)

ermonela jaho

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho feston sot ditëlindjen

IMG_4504

Ky është këngëtari shqiptar që paguhet 30 mijë euro vetëm për një natë (VIDEO)

DUA Lipa

Dua Lipa po bëhet gati për udhëtimin në Kosovë

diaspora votim

“Dua të votoj në 2025”- Diaspora protestë para Kuvendit: Nuk ka zgjedhje pa ne!

morena taraku

Morena Taraku në lidhje dashurie?

arbana osmani

Arbana Osmani zbulon padashje se ku do ta shohim së shpejti

Screenshot_20240718_130207

Luizi i jashtëzakonshëm, shfaqet duke kënduar një hit botëror (video)

adele

Adele heq dorë nga muzika? Jep lajmin e keq për fansat: Më duhet një pushim i gjatë

INFO

NA NDIQ