Keni dhimbje në të gjithë trupin? Këto janë simptomat që tregojnë se vuani nga kjo sëmundje misterioze

Keni dhimbje në të gjithë trupin dhe nuk e kuptoni pse?

 

Kjo nuk është një lodhje e thjeshtë, por fibromialgia, një sëmundje misterioze që doktorët janë ende duke e studiuar.

Kjo është një çrregullim i sistemit muskulor dhe kërcënon gratë e moshuara. Por mund të preken edhe moshat nga 20-50 vjeç. Kjo sëmundje ka dhembje të patolerueshme dhe duhet të konsultoheni me mjekun.

Më poshtë do të shihni simptomat e kësaj sëmundjeje:
Ndiheni të lodhur dhe të ngurtë gjatë gjithë kohës.
Vuani nga pagjumësia.
Dhimbja në disa pjesë të trupit është e padurueshme.
Keni shumë dhimbje koke.
Periodat janë të sikletshme.
Ndieni siklet në zorrë dhe gjatë urinimit.
Temperatura e trupit rritet pa asnjë arsye.
Keni mpirje, ënjtje, djegie në vende të ndryshme të trupit.
E keni të vështirë të përqendroheni dhe të kujtoni gjëra.
Jeni në gjendje shpirtërore të rënduar ose bini në depresion. /Blic/