Kërcënime të frikshme nga Kremlini për Ukrainën, Putin “çmend” botën me paraqitjen e fundit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2023

Vladimir Putin u pa sërish dje në publik me “çantën e tij bërthamore”. Dy nga rojet e sigurisë së Vladit u panë duke mbajtur kuti të zeza teksa ai vendosi lule në Volgograd në 80-vjetorin e fitores sovjetike në betejën e Stalingradit. Sipas “TheSun”, diktatori rus bëri homazhe për ushtarët e rënë sovjetikë në memorialin “Mamayev Kurgan”.

Besohet se njëra nga çantat ishte një mburojë e palosshme për të mbrojtur Putinin në rast të të shtënave – ndërsa tjetra mendohet se përmban butonin e nisjes për armët bërthamore të Kremlinit.

Çanta – e cila ka një kod të personalizuar – është nën mbikëqyrje 24/7 dhe mendohet se kontrollon arsenalin bërthamor të Moskës. Thuhet se mbikëqyret nga një oficer i armatosur sigurie, i cili shoqëron Putinin kudo që ai udhëton. Çanta, e quajtur Cheget në rusisht, u zhvillua në fillim të viteve 1980 dhe iu shfaq botës për herë të parë në vitin 2019.

Rasti shihet shpesh në duart e një ndihmësi – dhe thuhet se janë 3 gjithsej.

Lufta pritet të përshkallëzohet. Pasi vendet perëndimi premtuan se do të furnizonin Ukrainën me armë dhe municione të sofistikuara, pala ruse nuk ka reshtur së kërcënuari. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov ka thënë se Rusia do të demonstrojë gjithnjë e më shumë të gjithë potencialin e arsenalit të tij ushtarak./Bota Sot

TË FUNDIT
5 orë
Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja
1 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
2 ditë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
4 ditë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!
6 ditë
REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
5 orë
Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja

LEXO MË SHUMË

spanja

Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

INFO

NA NDIQ