Kërcënimet e ministrit të Vuçiqit për njohjen e Kosovës, reagon presidenti i Malit të Zi

Picture of INA
INA

20/08/2023

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë dhe kryetari i Partisë Progresive Serbe, Millosh Vuçeviq tha se Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut e kanë ofenduar Serbinë me njohjen e pavarësisë së Kosovës, duke theksuar se kjo paraqet ndërhyrje në punët e brendshme të një vendi dhe duke kërcënuar me destabilizimin e rajonit.

“Ke bërë një gabim dhe do të të godasë në kokë, ashtu siç i godet në Ukrainë të gjithë ata që e promovuan Kosovën si shtet të pavarur. Ju e keni hapur kutinë e Pandorës. Përgjigjet tuaja burokratike se Kosova është sui generis, se është një rast i veçantë, janë qesharake. As Albin Kurti dhe as Tirana nuk të besojnë në këtë”, tha Vuçeviq për TV Pink.

Por, presidenti i Malit të Zi, Jakov Milatoviq, ka thënë se është e papranueshme çdo përpjekje për të ndërhyrë drejtpërdrejt apo tërthorazi me aktorët e huaj (nga rajoni apo pjesa tjetër e botës) në krijimin e Qeverisë në Mal të Zi.

Ai në rrjetin social X (X), dikur Twitter, ka theksuar se mbledhja e 28-të e Kuvendit është pasqyrë e vullnetit të qytetarëve të Malit të Zi, të cilët sipas Kushtetutës janë bartës të sovranitetit.

“Pres që formimi i Qeverisë së 44-të të bazohet në vullnetin e shprehur lirisht të qytetarëve në zgjedhjet e kaluara parlamentare, si dhe në prioritetet programore që do të mundësojnë anëtarësimin e përshpejtuar të Malit të Zi në BE, rritjen e standardit jetësor. dhe ndërtimi i shtetit ligjor”, tha Milatoviq.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë më 18 gusht se serbët në Mal të Zi nuk po pyeten për asgjë.

19, April, 2023, Podgorica – The Minister of Foreign Affairs of Sweden, Tobias Billstrom, in his capacity as the President of the Council of the European Union, is in Montenegro and met with the newly elected President of Montenegro, Jakov Milatovic. Jakov Milatovic. Photo: R.R./ATAImages
19, april, 2023, Podgorica – Ministar spoljnih poslova Svedske Tobias Bilstrom, u svojstvu predsedavajuceg Saveta Evropske unije, boravi u Crnoj Gori i sastao se sa novoizabranim predsednikom Crne Gore Jakovom Milatovicem. Photo: R.R./ATAImages
TË FUNDIT
2 orë
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
4 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
4 orë
VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive
5 orë
Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë
12 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

ME TE LEXUARA

4 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
1 ditë
O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës
2 orë
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
1 ditë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare
2 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
1 ditë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)
2 ditë
BE: Nuk ka plan B për Maqedoninë, gjashtë muajt e ardhshëm janë vendimtare për Ndryshimet Kushtetuese…

LEXO MË SHUMË

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

vmro-dpmne

VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

taravari arben

Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

Perparim-Rama

Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

kombetarja kuq e zi

Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024

INFO

NA NDIQ