Kërcënimet nga Serbia, Maqedonci tregon kur do dërgohet FSK në veri

ina-online
ina-online

22/12/2023

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Ejup Maqedonci, foli mbi sfidat e sigurisë me të cilat haset Kosova.

Maqedonci tha se armatosja e Serbisë dhe doncianet që ajo merr për mbështetjen e ushtrisë nga vende Jashtë NATO-s, është një kërcënim për të gjithë rajonin dhe një sfidë për aleancën euro-atlantike.

Maqedonci foli dhe mbi rastet kur trupat e Forcës së Sigurisë së Kosovës mund të shkojnë për operacione në veri të vendit.

Ministri i Mbrojtjes theksoi se FSK ka mandat të veprojë në të gjithë territorin e Kosovës dhe kur të jetë e nevojshme ndërhyrja në operacione në Veri ata do të jenë aty.

Ai tha se lëvizja e trupave të FSK në veri të vendit do të bëhet gjithmonë në koordinim me KFOR-in.

“Forca e Sigurisë së Kosovës ka mandat që të veprojë në të gjithë territorin e Kosovës. Një ndër detyrat kyçe që kemi është mbrojtja e territorit por dhe mbështetja ushtarake e autoriteteve civile që nënkupton mbështetjen e emergjencave civile. Ne kemi qenë prezent dhe në të kaluarën në Veri, kur ka qenë e nevojshme. Ne vazhdojmë të respektojmë vendimin e vitit 2013 për mospërfshirjen e Forcave të Sigurisë së Kosovës, për operacione në Veri pa koordinim paraprak me KFOR-in. Ne jemi në kontakt me KFOR-in rreth nevojës së tyre për t’i mbështetur në ndonjë operacion të mundshëm në Veri të vendit.

Vendosja me baza në Veri është gjë që përcaktohet me planifikimin e infrastrukturës së FSK. Mund të mos jetë e nevojshme kurrë të vendosim bazë në Veri, ashtu sikurse nuk kemi baza në Jug.

Atëherë kur të nevojitet prezenca jonë atje, ne do të jemi atje, por gjithmonë paaprakisht duke u koordinuar me trupat e KFOR-it.

Kur ka ngjarje ne i ofrojmë mbështetjen NATO-s dhe trupave të KFOR-it, ashtu sikurse dhe ata kanë kërkuar ndihmën e focave tona”, tha Maqedonci.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

radoicic radojcic spiric

VIDEO: Radoiçiq grushton ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës së Veriut

card-trump

Made in Veles: Kartelat ‘milionëshe’ me portretin e Trumpit

pendarovski bujar osmani

Pendarovski me 400 euro rrogë do të shpërngulej nga Maqedonia, Osmani me mbi 2.500 euro rrogë thotë se mund të detyrohet të marrë borxh! Qytetarët si ia dalin?

Oleksiy Goncharenko

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron!

MVR-polici-a-1-750x430

(VIDEO) Hetohet lidhja ndërmjet vrasjes në Bllacë dhe djegies së lokalit në Çair

burgu manastirit

Shpërthen zjarr në burgun e Manastirit, lëndohet një i burgosur

lista zgjedhore

Nesër fillon inspektimi publik i Listës Zgjedhore për zgjedhjet presidenciale dhe kuvendare

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Njëri 6 muaj burgim, tjetri 6 mijë euro gjobë – dënohen dy serbët për sulm ndaj KFOR-it në veri

bislimi-petkovic-lajcak

Nis takimi trepalësh në Bruksel për çështjen e dinarit serb

INFO

NA NDIQ