Tha se Kosova meriton një vend në OKB, kërcënohet drejtoresha serbe në Beograd

Picture of ina-online
ina-online

16/08/2023

Vetëm pak ditë pasi drejtoresha serbe e programit të Nismës Rinore për të Drejtat e Njeriut, Sofija Todoroviq, tha se Kosova absolutisht duhet të marrë një vend në Kombet e Bashkuara (OKB) dhe se Serbia është pajtuar që të mos bllokojë hyrjen e Kosovës në organizatat ndërkombëtare, ajo ka marrë kërcënime në murin e një ndërtese.

Grafiti kërcënues, i cili përmban emrin dhe mbiemrin e drejtoreshës e saj është shfaqur në fasadën e ndërtesës në lagjen e Beogradit, Borça, ku ajo jeton.

Pranë emrit të saj ishte shkruar një fyerje seksiste dhe mizogjene, duke përfshirë shkronjën “Z”, e cila simbolizon mbështetjen për agresionin rus kundër Ukrainës dhe shkatërrimin e atij vendi nga lufta.

Image

“Ky sulm tregon qartë qëllimin për të frikësuar aktivistët në mënyrë që ata të mos ndjehen më të sigurt edhe në shtëpinë apo lagjen e tyre”, tha Iniciativa për të Drejtat e Njeriut.

Lidhja Socialdemokrate e Vojvodinës kërkoi nga autoritetet shtetërore që sa më shpejt të gjenden dhe të ndëshkohen personat që kërcënuan drejtoreshën e programit të Nismës Rinore për të Drejtat e Njeriut, Sofija Todoroviq.

Siç deklaruan ata, sulmet ndaj disidentëve politikë kanë për qëllim frikësimin e tyre dhe përpjekjen për t’i mbyllur gojën.

“Është e papranueshme që dhuna të mbizotërojë në shoqërinë tonë dhe më keq është që ajo të promovohet nga institucionet shtetërore apo mediat. Individë që kanë pikëpamje të ndryshme janë në shënjestër çdo ditë dhe kjo paraqet shkelje drastike të Kushtetutës dhe një sërë ligjesh”, thuhet në reagimin e LSV.

Ata shtojnë se shoqëria në Serbi duhet të gjejë përgjigje ndaj këtyre dukurive dhe pa një luftë të qartë kundër politikës së dhunës, ky vend do të jetë i bllokuar në kurth të urrejtjes dhe mungesës së shpresës për një kohë të gjatë.

TË FUNDIT
1 orë
FB_IMG_1718289433212
Presidentja Osmani takoi homologen Davkova
1 orë
IMG_2957
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bak...
2 orë
fronti evropian vlen
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
5 orë
begaj gashi
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy ...
6 orë
william walker uoker kurti
Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëv...

ME TE LEXUARA

1 ditë
vmro vlen negociata
Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqë...
9 orë
shota made in albania
Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar ...
1 ditë
Presidentja-Vjosa-Osmani-dhe-homogu-i-saj-nga-Shqiperia-Bajram-Begaj
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”
9 orë
Afrim Gashi
Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj
1 ditë
rifat1
Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, ve...
7 orë
biden macron
SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obli...
1 ditë
william walker uoker kurti
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitet...
6 orë
takim ministror
Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së
1 ditë
Mickoski
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1718289433212

Presidentja Osmani takoi homologen Davkova

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

william walker uoker kurti

Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëve liri

takim ministror

Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së

biden macron

SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

Afrim Gashi

Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

shota made in albania

Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”

INFO

NA NDIQ