Kërcënon Miorad Dodik: Ka një vendim për ndarjen e Bosnjës

Picture of ina-online
ina-online

07/06/2024

Presidenti i RS Milorad Dodik ka vendosur që edhe para liderit të tij shpirtëror, Vladimir Putin të provojkë me ndarjen e Bosnje dhe Hercegovinës dhe bashkimin e RS-së me Serbinë.

I sanksionuar nga Amerika, presidentit të RS-së nuk i kalojnë as 1 vit pa e takuar Putinin.

Pas një takimi që pati me njeriun që po bën luftë në Ukrainë, Dodik premtoi para Putinit se do të mbahet një referendum për pavarësinë e këtij entiteti nga Bosnja dhe Hercegovina dhe data e tij ende nuk është përcaktuar.

“Ka një vendim për ndarje, por ende nuk është caktuar një datë konkrete, duhen bërë shumë analiza, do të donim ta bënim tani, por përveç nesh janë edhe dy palë të tjera në proces. Kjo natyrisht, kërkon kohë”, tha Dodik në një intervistë për TASS në margjinat e Forumit Ekonomik Ndërkombëtar të Shën Petersburgut (SPIEF).

Ai tha se procesi i negociatave për shkëputje është përpara.

“Ne jemi të bindur se tashmë ka mjaft pjekuri historike dhe qytetëruese që kjo është e nevojshme dhe do të ndodhë”, theksoi Dodik.

Sipas tij, nëse RS do të mbetej pjesë e Bosnjë-Hercegovinës, do të ishte humbje kohe dhe mundësish, dhe për këtë arsye është e nevojshme të arrihet sa më shpejt ajo që dëshiron RS në mënyrë që të ndalohet shpërdorimi i burimeve në shpresa e kotë se Bosnja dhe Hercegovina do të bëjë diçka.

“Ne nuk duam të krijojmë destabilitet në territorin e vendit tonë, prandaj para së gjithash i propozuam BH-së që të ndahet dhe të shkohet në atë drejtim”, tha Dodik.

TË FUNDIT
2 orë
NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Ruttes me Kosovën ndër vite
19 orë
Tifozët serbë me thirrje “Vrit, ther, që shqiptari të mos ekzistojë”
23 orë
Shpërthim i fuqishëm në Mal të Zi, dy të vdekur dhe tre të plagosur
1 ditë
Micotakis: Shkupi të kuptojë se nuk mund të luajë me Athinën për çështjen e emrit
1 ditë
Të dhëna alarmante! Venecia drejt fundosjes?!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Micotakis: Shkupi të kuptojë se nuk mund të luajë me Athinën për çështjen e emrit
23 orë
Shpërthim i fuqishëm në Mal të Zi, dy të vdekur dhe tre të plagosur
19 orë
Tifozët serbë me thirrje “Vrit, ther, që shqiptari të mos ekzistojë”
2 orë
NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Ruttes me Kosovën ndër vite
1 ditë
Të dhëna alarmante! Venecia drejt fundosjes?!

LEXO MË SHUMË

mark rutte

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

IMG_3389

Tifozët serbë me thirrje “Vrit, ther, që shqiptari të mos ekzistojë”

policia-mali-zi

Shpërthim i fuqishëm në Mal të Zi, dy të vdekur dhe tre të plagosur

micotakis mitsotakis

Micotakis: Shkupi të kuptojë se nuk mund të luajë me Athinën për çështjen e emrit

venecia venedik

Të dhëna alarmante! Venecia drejt fundosjes?!

kaja kallas

Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Dodik

SHBA përfshin në Listën e Zezë edhe rrjetin që rriti pasurinë e Dodikit

radev

Presidenti bullgar nuk pret për ta takuar kryeministrin malazez, pasi që u vonua 4 minuta

INFO

NA NDIQ