Kërcënon Vuçiq, thotë se “po afron një krizë e madhe” në veri

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/05/2023

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka paralajmëruar “një krizë të madhe” në veri të Kosovës, pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme të mbajtura më 23 prill në Mitrovicën e Veriut, Zveçan, Leposaviq e Zubin Potok.

Vuçiq tha se të mërkurën në një konferencë për media përmendi “rezistencën e serbëve”.

“Kur e kuptuan se nuk mund të kalonte, atëherë u përpoqën ta zgjidhin situatën në veri në mënyrë racionale, ku po afron një krizë e madhe, sepse Albin Kurti vërtet mendon se sundon me 3-4 për qind të votave, e disa nga QUINT-i i përkrahin, sepse mendojnë se do ta thyejnë rezistencën e serbëve, përgjithmonë, duke i gjetur ata që do t’u shërbejnë edhe në veri, për të sunduar kështu…”, tha Vuçiq.

Ai u pyet se çfarë do të ndodhë më 28 maj, ndërsa tha se ka kuptuar “se ka një plan për t’i dëbuar serbët nga Kosova”.

Më tej Vuçiq përsëriti fjalët e zakonshme se si “do të bëj çmos për ta ruajtur paqen”.

“Do të doja që shumë njerëz në vend, autoritetet shtetërore të jenë më të zellshëm se ata dhe jam fajtor që i jam përkushtuar ruajtjes së paqes dhe stabilitetit në Kosovë, që të mos hyjmë në luftëra, të mos humbasin fëmijë. si dhe për progresin ekonomik të vendit, sepse nuk mund të bëjmë asgjë nëse ekonomia jonë nuk përparon”, tha ndër tjerash Vuçiq.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Njëri 6 muaj burgim, tjetri 6 mijë euro gjobë – dënohen dy serbët për sulm ndaj KFOR-it në veri

bislimi-petkovic-lajcak

Nis takimi trepalësh në Bruksel për çështjen e dinarit serb

arbana xharra enes goga

Gazetarja Arbana Xharra fiton betejën ligjore kundër Kryeimamit Enes Goga, ky është vendimi

Nikola-Sanduloviq

Sanduloviq, Lajçakut: Ke heshtur për tentimvrasjen ndaj meje nga Vuçiqi yt i dashur

greqi-1-800x445-600x360

Greqia merr drejtimin e misionit detar të BE-së në Detin e Kuq

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Anulohet seanca e sotme ndaj ish-krerëve të UÇK-së

reinhard_butikofer

Eurodeputeti gjerman: Serbia me Vuçiqin, ka zero shanse për BE

vjosa Osmani

Osmani e përfaqëson Kosovën në samitin për Ukrainën në Tiranë

shaip kamberi vucic

Shaip Kamberi takohet me Vuçiqin, zbardhen detaje nga diskutimet – ja çfarë kërkoi deputeti shqiptar

INFO

NA NDIQ