Kërkohen hetime ndaj ish-ministrit shqiptar në Maqedoni, Antikorrupsioni thirrje Policisë financiare

Iliria News Agency
Iliria News Agency

29/01/2022

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK) dje në seancë i propozoi Drejtorisë së Policisë Financiare zgjerimin e hetimeve penale ndaj ish-ministrit të Vetëqeverisjes Lokale Suhejl Fazliu për shpërdorim detyre.

Siç ka sqaruar anëtari i KSHPK-së, Nuri Bajrami, rasti është formuar me iniciativë të tij, gjegjësisht pasi është ngritur zëri për akuzat e bëra në media kundër ish-ministrit të Vetëqeverisjes Lokale Suhejl Fazliu, i cili ka qenë në këtë detyrë nga 1 qershori 2017 deri më 26 qershor 2019.

“Në pretendimet e paraqitura në media, më pas, janë renditur disa keqpërdorime të pozitës zyrtare, si dhe punë e pakujdesshme në shërbim nga ministri dhe zyrtarë të tjerë të kësaj ministrie përmes përdorimit të automjeteve zyrtare për qëllime dhe nevoja private, shpenzimet e buxhetit të institucionit, ku njëri nga personat e punësuar ka keqpërdorur ndriçimin rrotullues për të shmangur pagesën e tarifave në rrugën Shkup – Gostivar – Shkup, dhe siç raportoi Infomax në atë kohë, Fazliu punësoi të gjithë familjen e tij të afërt në pozita të larta në Ministri”, sqaroi Bajrami.

Me qëllim të verifikimit të pretendimeve dhe konstatimit të gjendjes faktike, KSHPK-ja ka dorëzuar kërkesë për mbledhje të të dhënave dhe informim në Ministrinë e Vetëqeverisjes Lokale, por të dhënat e dorëzuara nga Ministria kanë qenë të paplota, përkatësisht nuk janë dorëzuar kopje të urdhër udhëtimit. Më vonë u dorëzua një shkresë nga Ministria me të cilën informonte KSHPK-në se nuk kishte dokumentacion shtesë për të dorëzuar.

“Ky rast tregon se vazhdon trendi i keqmenaxhimit të financave publike dhe pronës shtetërore, që realisht bie ndesh me të gjitha parimet e sundimit të ligjit”, tha Bajrami./Vecer

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ZEQIRIJA-IBRAHIMI-696x462-696x430-1

Ibrahimi: Pavarësisht se kush me kë e bën qeverinë, me rëndësi është ta pensionojmë BDI-në

veri

DW/ Kosova: Përgjegjës Beogradi për dështimin e votimeve në veri

mickoski ali ahmeti

Mickoski i’a kthen porosinë Ahmetit

uck-vrasje

Veteranët e UÇK-së porosi Grubit: Nuk lejojmë shkeljen e flamurit kombëtar! (VIDEO)

zgjedhje maqedoni

Në zgjedhjet presidenciale të drejtë vote kanë 1.814.317 votues

xavi cavi

Xavi nuk përmbahet për humbjen në El Clasico: Është e vetmja gjë që kërkova para ndeshjes

Sali Berisha

Berisha, për “RAI 3”: Nuk akuzohem për korrupsion, jam nën hetim për arsye politike

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Dita e fundit e fushatës për zgjedhjet presidenciale, në mesnatë heshtja zgjedhore

zgjedhje maqedoni

Diaspora nesër voton, ja sa janë paraqitur edhe pse atje ditë pune

INFO

NA NDIQ