Kërkohen kandidatë për të qenë ‘ndërlidhësit’ e Hansi Flick në Barcelonë…

Picture of ina-online
ina-online

26/05/2024

Përveç dy teknikëve që do të sjellë me vete për të formuar stafin e tij te FC Barcelona, Toni Tapalovic dhe Marcus Sorg, Hansi Flick do të ketë në staf edhe një person tjetër që do të veprojë si ndërlidhës me lojtarët.

Siç publikoi dje gazeta ‘AS’, klubi i Barçës po eksploron tregun për të gjetur një person që flet mirë gjermanisht dhe spanjisht dhe është në gjendje të lidhet me trajnerin e ri të FC Barcelonës dhe futbollistët. Natyrisht, ky nuk është thjesht një përkthyes, por dikush që ka përjetuar futbollin në nivelin më të lartë profesional.

Informacioni i lartpërmendur detajon se Barça tashmë ka filluar të eksplorojë disa emra si Thiago Alcántara, Marc Bartra apo Javi Martínez. Dy të parët, 33 vjeç, kanë avantazhin se përveçse flasin gjermanisht, spanjolo-braziliani e zotëron më shumë, sepse kaloi shtatë vjet në Mynih, krahasuar me dy vitet e Bartrës te Dortmund, e njohin shumë mirë Barçën, pasi nuk stërviti vetëm në La Masia, por luajti edhe në ekipin e parë.

Sa i përket Navarresit, 35 vjeç, ai nuk ishte te Barça, por ishte edhe kampion i sekstetit me Flick, si Thiago, dhe flet edhe gjermanisht. Tani ai po nxiton futbollin në Katar, kështu që ardhja e tij do të ishte më e realizueshme sesa në rastin e Thiago dhe Bartra, të cilët mund të luajnë edhe për disa vite të tjera.

Një tjetër emër në listë mund të jetë edhe Ivan Rakitic. Ish-lojtari i Barçës dhe Sevillas, i cili gjithashtu flet në mënyrë perfekte gjermanishten, u largua në ligën saudite në janar dhe nënshkroi kontratë deri në qershor të vitit 2025. Ish-lojtari i Barçës është 35 vjeç dhe e njeh Barçën dhe dhomën e zhveshjes në mënyrë perfekte./Insajderi

TË FUNDIT
1 orë
Gjimshiti: Me Spanjën s’është e pamundur, do u tregojmë pse jemi këtu
3 orë
Vijimi i “Euro 2024”/ Zvicra kundërshtare e mundshme e Italisë, ose...
3 orë
Zlatko Daliç, optimist për kualifikimin: “Jemi gati për të mundur Italinë”...
3 orë
Messi sot e ka ditëlindjen, i mbush 36 vjet
3 orë
Ronaldo: Në vend të parë, krenar për këtë ekip!

ME TE LEXUARA

12 orë
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara
1 ditë
8 ndryshime në formacion, mësoni si do të luajë Spanja ndaj Shqipërisë
12 orë
Plani i Spalletit:​Italiani më i mirë kundër Shqipërisë mbetet në stol ndaj Kroacisë
1 ditë
Uragan kuqezi për të mposhtur Spanjën, Shqipëria ‘fiton’ me tifozët (Numri)
12 orë
Granit Xhaka, lojtari më i mirë i ndeshjes Gjermani – Zvicër nga UEFA
1 ditë
Dueli për kreun e grupit A, Granit Xhaka paralajmëron Gjermaninë
3 orë
Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

LEXO MË SHUMË

berat gjimshiti

Gjimshiti: Me Spanjën s’është e pamundur, do u tregojmë pse jemi këtu

zvicra

Vijimi i “Euro 2024”/ Zvicra kundërshtare e mundshme e Italisë, ose…

zlatko dalic

Zlatko Daliç, optimist për kualifikimin: “Jemi gati për të mundur Italinë”…

messi

Messi sot e ka ditëlindjen, i mbush 36 vjet

Ronaldo

Ronaldo: Në vend të parë, krenar për këtë ekip!

kroacia futboll

Kroaci–Itali luhet për gjithçka

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

xhaka zvicer

Granit Xhaka, lojtari më i mirë i ndeshjes Gjermani – Zvicër nga UEFA

spaleti

Plani i Spalletit:​Italiani më i mirë kundër Shqipërisë mbetet në stol ndaj Kroacisë

INFO

NA NDIQ